Případná nezávislost Katalánska by se nedotkla jen Katalánců, Španělska a Evropské unie. Mohli by to na vlastní kůži pocítit i Rusové, tedy aspoň ti majetnější.

Až 20 tisíc ruských občanů, kteří vlastní v Katalánsku nějakou nemovitost, by mohlo čelit vyšším daním, pokud se severovýchodní španělská oblast odtrhne. Oznámilo to výzkumné oddělení společnosti Bell.

Katalánský vůdce Carles Puigdemont řekl, že Barcelona může vyhlásit nezávislost během několika dnů jako následek kontroverzního a nepovoleného referenda, která v neděli nakonec skončilo násilnostmi policie na občanech.

Zhruba 10 až 20 tisíc ruských občanů v současné době vlastní podle společnosti Bell v Katalánsku nemovitosti a přibližně 70 procent z nich investuje do katalánských nemovitostí jako do rekreačních pronájmů, tvrdí analytička Jekatěrina Nikitina ze společnosti Knight Frank. Přibližně jedna třetina ruských vlastníků má pobytové vízum, které jim bylo vydáno jako investorům do nemovitostí.

Bell uvádí, že katalánská nezávislost by mohla vést ke změnám daňového systému v regionu a k regulaci trhu s nemovitostmi. 70 procentům „nerezidentních“ ruských majitelů nemovitostí by mohlo být zamítnuta rovná daňová sazba, která činí 24 procent. Obyvatelé jsou jinak podrobeni progresivní dani v rozmezí od 19 procent do 45 procent.

Žádný z expertů zatím nezmínil, že by hodnoty nemovitostí nějak po katalánském referendu o nezávislosti poklesly. Jekatěrina Nikitina dodala, že je také nepravděpodobné, že by došlo k poklesu počtu příchozích turistů.

Při nepokojích bylo zraněno asi 700 občanů. Ruští politici nyní zákrok španělské policie kritizují.  Například poslanec Rady federace Andrej Klimov se nechal slyšet v médiích, že Západ bývalému ukrajinskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi vytýkal použití násilí a teď je vidět v Katalánsku to samé. „Teď poprvé vidím, jak je Západ cynický a pokrytecký.“

Viktor Marachovskij už napsal na ruském propagandistickém webu Sputnik: „Pro dosažení svých cílů si může demokratická třída-zprostředkovatelka pohrávat s jakýmikoli hodnotami, jak chce. Může se slzami v očích uznávat demokratickou volbu Kosova. Může se lhostejně dívat na potlačení katalánských snah. Může exaltovaně agitovat za přijetí nešťastných uprchlíků ze zničených zemí. Může také tyto země úplně rozdrtit a změnit v divoké pole, a přitom se jí nepohne v tváři ani sval. Může rozhodně odsuzovat hrubé zadržování aktivistů někde v Moskvě. Může klidně sankciovat použití obušků, slzotvorného plynu a vodometů ve vlastních metropolích. Může uplatnit formuli ,hlas lidu – hlas Boží‘, a může ji také odvolat, protože ,referendum je nástrojem diktatury‘.“

Marachovskij si také chválí, jak si Rusové mohou demokraticky zvolit V. V. Putina. Západ tak zřejmě dostává lekci skutečné demokracie z Východu. Opominul ovšem nějaké drobnosti, třeba jak dopadlo Čečensko a kolik civilistů tam rukou ruských vojáků kvůli snahám o samostatnost přišlo o život. Mohlo jich být až 300 tisíc. Tak daleko to na Západě zatím skutečně nedošlo.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora