Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dnes pošle premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) i vicepremiérovi Pavlu Bělobrádkovi (KDU-ČSL) dopis kvůli usnesení poslanců, kteří od něj požadují, aby do konce dubna vyvrátil podezření z daňových úniků. Napsat se chystá i předsedovi sněmovny Janu Hamáčkovi (ČSSD). Babiš to řekl novinářům po dnešní tiskové konferenci na ministerstvu financí.

Babiš chce v dopisu reagovat mimo jiné na čtvrteční vyjádření premiéra na Facebooku. Sobotka na sociální síti uvedl, že od Babiše očekává vysvětlení transakcí, které vyvolaly řadu vážných otázek. „Místopředseda vlády A. Babiš by měl dát také jasně najevo, že podporuje nestrannost a nezávislost Finanční správy,“ uvedl Sobotka.

Šéf hnutí ANO si však myslí, že premiér vyzývá i k věcem, které nejsou splnitelné. „Já se k tomu vyjádřím písemně, zkusím vysvětlit, jaké kompetence má sněmovna, že tady přece máme policii a soudy,“ řekl Babiš. Sobotkovi chce také sdělit, že „žijeme v právním státě“.

Sněmovna minulý týden Babiše vyzvala, aby vyvrátil „vážná“ podezření z daňových úniků v souvislosti se svými obchody se skupinou Agrofert, kterou dříve vlastnil. Pokud požadavek nenaplní, premiér by měl podle dokumentu vyvodit vůči Babišovi důsledky. Jaké, dokument neuvádí.

Babiš trvá na tom, že záležitost už několikrát vysvětlil a že je obětí organizované kampaně. „Já napíšu panu Hamáčkovi dopis a vyjádřím se k tomu usnesení,“ řekl dnes Babiš. Kromě schváleného závěru sněmovny odsoudil i předchozí usnesení sněmovního rozpočtového výboru, které podle něj nedává smysl.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner