Dvě společnosti, které ovládá Andrej Babiš, se pokusily obelstít elektronickou evidenci tržeb, přejít do její jednodušší verze a získat tak nad svými konkurenty obrovskou výhodu. Ani pekárně Penam, ani Vodňanskému kuřeti s jeho pojízdnou prodejnou se to však nepodařilo. Ministr financí však nemusí zoufat, místo obchodní výhody totiž získal možná daleko víc. Argument o rovnosti jeho firem s ostatními a férovosti samotného oligarchy.

Obě firmy přitom měly tak „rozumné“ argumenty, které měly specializovaný finanční úřad obměkčit, aby výjimku, při které firmy nemusí posílat informace do EET ihned, ale mají na to pět dnů, povolil. Penamu například vadilo, že jeho řidiči nejsou vyškoleni, aby dokázali ovládat EET. Pekárna tak vlastně informovala o tom, že její zaměstnanci umí pouze plnit úkoly, které se jim zadají, a samostatné myšlení je pro ně zřejmě zapovězeno.

[ctete-foto]88010[/ctete-foto]

Vodňanská drůbež zase vysvětlovala, jak se její zákazníci často ani nepotkají s dodavatelem a peníze pro řidiče jsou připraveny v obálce na domluveném místě. To vypadá jako z nějakého mafiánského filmu, kde by ovšem kontraband určitě neobsahoval kuřata, ale daleko zajímavější zboží. Ve skutečnosti se však podle informací serveru iDNES.cz skutečně jedná o praktiky firem šéfa státní kasy.

A právě Babišův internetový deník je na celé „kauze“ velmi zajímavý. iDNES totiž standardně slouží jako stranický web hnutí ANO a především jeho předsedy. Málokdy se pak objeví informace, která by jakkoliv mohla Babiše znesvětit, kritizovat nebo alespoň naštvat. A pokud je něco jinak, není to samo sebou.

[ctete-foto]92815[/ctete-foto]

Dá se tedy předpokládat, že jde o perfektně zvládnutou marketingovou práci. Výjimka z EET je sice příjemné zpříjemnění práce, ale zacpat ústa kritikům neochvějným argumentem se cení ještě víc. A v tento moment se dokonce dá onen článek na iDNES prezentovat hned dvakrát.

Nejprve Babiš všem předhodí, jak objektivní práci jeho zaměstnanci novináři dělají, když informují o jeho neúspěchu. Napodruhé se pak použije ona „rovnoprávnost mezi všemi“, kdy ani Babišovy firmy nemají výhody. Krátkozrakým voličům budou obě tyto pohádky stačit a pouze je utvrdí v tom, že volební hlas pro ANO je správnou volbou. Bohužel opět naletí muži, který pro moc udělá cokoliv, kromě přínosu pro občany v České republice.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora