Podnikatel a v tomto případě finanční investor Andrej Babiš chtěl platit daně z úrokových výnosů z jím držených „korunových dluhopisů“, ale nevyšlo mu to.

Možná se tak nyní rmoutí, že vůbec jeho Agrofert uměle rozdělil jediný podnikový dluhopis na miliardy kousíčků, aby z nich nemusely být placeny daně.

Ve skutečnosti je tak nyní asi poslední nadějí donucení ze strany finanční správy. Jenže to má dva problémy, jak už jsme vás informovali.

Za prvé, šéfem finanční správy je Martin Janeček dosazený do funkce právě Babišem, a lze tak pochybovat o nezávislosti této správní soustavy. I v případě, že bychom Janečka vůbec neznali a nevznikly by žádné soudně potvrzené pochybnosti např. ohledně využívání zajišťovacích příkazů finanční správou k nelegální (ať už záměrné, či nezáměrné) likvidaci firem.

Za druhé, finanční správa se domnívá, že jediným potenciálním problémem u nedaněných korunových dluhopisů emitovaných do konce roku 2012 je výše úroků sjednaných mezi firmou jako dlužníkem a jejími majiteli jakožto věřiteli. V případě Agrofertu a Babiše však problém s úrokovou mírou vůbec být nemusí.

Určitou nadějí, jak Babiše donutit daně začít platit, byl jeho vlastní návrh ve sněmovně. Babiš jej však podal teprve letos na přelomu zimy a jara, kdy už mu muselo být jasné, že zřejmě nestihne být schválen. Byla to tedy planá naděje. Ledaže by Babiš návrh podal po volbách znovu.

Je tu však ještě jedna možnost. Babiš by mohl začít platit daně sám od sebe, aniž by mu to přikázal zákon. Proti tomu má však námitku. Spolu s ním totiž daň z úroků z firemních dluhopisů neplatí ještě někteří další miliardáři či milionáři (nechme nyní stranou dluhopisy státní, protože jejich vydávání bylo odůvodněné a navíc nebyl nikdo ani stát poškozen). Zdá se mu proto nespravedlivé, že by musel daně začít platit zrovna on a někteří další obdobní „intrikáni“ nikoli.

Asi si neuvědomuje, že by nebyl ojedinělým případem. Daně ze svých zisků či příjmů totiž platí v České republice statisíce podniků a živnostníků. O daních právě z přijatých úroků (třeba díky vkladům na bankovních účtech) ani nemluvě. Nebo vám snad banka daň z úroků nestrhává?

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Jakub Černý
Jakub Černý
Redaktor deníku FORUM 24
Další články autora