Ministr financí Andrej Babiš dokončil další akvizici pro svůj soukromý byznys. Novou firmou, kterou ovládá, se stal polský výrobce zdravé výživy Good Food. Miliardář tak upustil ze své kritiky potravin, vyráběných v Polsku, a díky koupi většinového podílu v první společnosti vyrábějící u našich sousedů zdravou výživu mocně vstoupil na polský trh. Ještě za letošní rok by tak mohl vydělat kolem půl miliardy korun.

Investici do polské firmy provedl Babiš nečekaným způsobem. Přestože se u Good Food jedná o společnost vyrábějící potraviny, nebude spadat pod zemědělský koncern Agrofert, nýbrž pod Babišův zdravotnický Hartenberg Holding. Do něj ministr financí investoval zhruba pět miliard korun a doteď ho používal především k nákupu zdravotnických zařízení. Převážně klinik na umělou reprodukci.

Kritiku vystřídala investice

Zvláštní je i fakt, že si Babiš vybral právě Polsko. Zdejší výrobce potravin totiž několikrát ostře kritizoval, přestože od nich nakupoval suroviny, které zpracovávaly například jeho Kostelecké uzeniny. Pro polské politiky se stal Babiš se svými výroky největším českým nepřítelem potravin našeho souseda. Zástupci Polska prý byli šokováni, že se zprávy o nekvalitních potravinách dostávají i na stránky novin, které Babiš vlastní.

V Polsku není Babiš populární

Nelibost nad Babišovým působením dali najevo i polští potravináři, kterým se nelíbí, že kritik jejich výrobků spolurozhoduje o dovozu potravin. „Pro polské potravinářské výrobce je to neblahá zpráva. Ten člověk je schopen všeho. Máme velké obavy, protože tento český podnikatel vede už dva roky bezohlednou válku s polskými potravinami,“ řekl například ředitel Polského svazu výrobců potravin Andrzej Gantner. To však ministr financí odmítá a tvrdí, že o nákupu potravinářského zboží rozhoduje maloobchod.

Slova se liší od činů

Přestože se v několika případech potvrdilo, že potraviny z Polska nemají potřebnou kvalitu nebo jsou dokonce zdraví škodlivé, Babiš i přes svou kritiku do této komodity investuje. Jedná se o podobný případ jako v jeho angažování se ve zdravotnictví, které je podle něj zadlužené a špatně vedené, ale přesto si v něm stále pořizuje nové kliniky.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora