V posledních hodinách se jasně ukázalo, že dělat v České republice nezávislou žurnalistiku bude stále těžší. Její likvidace zde probíhá kontinuálně od roku 2013, často se však zdálo, že se aktéři alespoň snaží své cíle skrývat. Vítězství Miloše Zemana ovšem tyto tendence podpořilo a legitimizovalo, a tak jsme se dočkali nových, otevřených útoků, kterých bude jistě přibývat.

Zeman se nejprve po svém vítězství chtěl tvářit blahosklonně, hned po vítězství ale slovně napadl redaktora České televize Vladimíra Keblúška, kterému sdělil, že má hlas jako mutant. Nad tím by bylo možné se tak nějak pousmát, protože buranství na Pražském hradě, to je dávno známá a zažitá věc.

V prezidentově volebním štábu byli ale další novináři napadeni fyzicky poté, co se hradní spojenec z Parlamentních listů opil pod obraz a oni si to naprosto logicky chtěli natočit. Jenomže ani to už se v České republice neobejde bez následků.

Za svým spojencem z Pražského hradu nezůstal pozadu premiér v demisi Andrej Babiš. Ten se kvůli nepříjemné otázce opřel do redaktorky DVTV Emmy Smetana, a to dokonce tak, že urážel její matku. Šéf hnutí ANO sám přiznává, že si na lidi vede složky, ale k takovýmto útokům se naposledy snížil v případě šéfredaktora deníku FORUM 24 Pavla Šafra, s nímž prohrál soud poté, co jej urážel na půdě sněmovny nebo v pořadu Interview 24.

V západních demokratických zemích je naprosto nepřípustné, aby jakýkoli politik veřejně urážel novináře. Ano, není to překvapivé u lidí typu Tomia Okamury, který se pro změnu navážel do novinářky Daniely Drtinové, ale prezident a premiér nic takového dělat nesmějí a je třeba se proti tomu jasně ozvat. Neuvěřitelných výroků si již všimli i v zahraničí.

Po vítězství Miloše Zemana byl potvrzen další vývoj České republiky, který rozhodně nebude pozitivní. V této nové době budeme více než kdy jindy potřebovat svobodná, nezávislá média, která se nebojí ozvat proti státní zvůli a ve kterých zbyli novináři, kteří nechtějí být zaměstnanci žádného oligarchy, případně se stát šiřiteli ruské propagandy.

K tomu, aby takto mohl nadále fungovat i deník FORUM 24 a měsíčník Revue FORUM, potřebujeme vás, naše čtenáře, kteří stejně jako my chtějí Českou republiku i nadále jako součást západních demokratických struktur a kteří věří, že je možné vývoj v naší zemi obrátit lepším směrem. Bez svobodných médií toho dosáhnout nelze.

Prosíme, podpořte nás prostřednictvím veřejné sbírky nebo si předplaťte měsíčník Revue FORUM ZDE. Pojďme bojovat společně.

Děkujeme.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora