Předseda ANO Andrej Babiš zauvažoval o tom, jak u nás bude vládnout a do sedmi let odpustí za určitých (směšných, lehce obejitelných) podmínek každému dlužníkovi dluhy vůči věřitelům (tedy např. nezaplacené alimenty apod.).

Nechme stranou, že se v jeho knížce „O čem sním“ objevuje řada nápadů, které v minulosti tajil, nebo je ještě před několika měsíci neměl, takže by někdo podezřívavý mohl mít pocit, že ji nenapsal Babiš, nýbrž tým jeho špičkových marketingových poradců. Předseda ANO však myšlenky v knize s radostí sdílí, a dokonce tvrdí, že se jedná o jeho vnuknutí, takže za knížku nese tak jako tak odpovědnost.

Stejně tak nechme pro dnešek stranou, že Babiš v rámci své letošní předvolební kampaně sní o roce 2035, protože se domníval, že v takovém případě nebudou náklady na kampaň zahrnovány do nákladů letošních, které jsou ze zákona limitovány (tedy ony budou limitovány i náklady v roce 2035, pokud se zákon nezmění, jenomže to už Babiš jistě nepočítá se svým působením ve vrcholných politických funkcích, a pokud by se stal monarchou, převezmou již funkci jeho děti a bratr jeho partnerky, kteří s Babišem nemají blízký vztah, jak nám bylo vysvětleno v případu luxusní haciendy zvané Čapí hnízdo).

Babišovi se nyní, po provalení jeho postupu v případu Čapího hnízda, již nelíbí, že např. dlužníci účelově přepisují své majetky na své blízké. Většinou to souvisí s prací načerno, na které miliardáři Babišovi vadí, že z ní lidé neplatí odvody na sociální pojištění, čímž podle něj nespravedlivě bohatnou (protože pak kvůli těmto různým dělníkům apod. nejsou peníze na důchody). To říká člověk, který se v posledních letech vyhýbá daním v řádu desítek milionů díky triku (nebo možná podvodu) s umělým rozdělením jediného firemního dluhopisu na miliardy kousíčků nebo díky tajnému podnikání v daňovém ráji.

Přiznává, že se část zadlužených občanů dostala do dluhové pasti lehkomyslností, snad si rovněž uvědomuje, že se tu a tam někdo zadluží dokonce naschvál. Přesto chce každého nejpozději do sedmi let (od zahájení takovéto dluhové amnestie) zcela oddlužit. Tedy i toho, kdo se zadlužil prokazatelně záměrně či obecně vlastní vinou, bez vlivu jakýchkoli nepředvídatelných a stěží ovlivnitelných nepříznivých okolností. Je to jeden z jeho hlavních politických snů. Podle jeho údajů je v současnosti v dluhové pasti půl milionu Čechů. Kolik jich bude nutné oddlužit v roce 2035, samozřejmě nikdo neví.

Z Babišových snů pro rok 2035 není úplně zřejmé, jakým způsobem chce dlužníky zbavit jejich břemena. První variantou je, že je dluhů zbaví zákon a škodní tak budou věřitelé. Druhou variantou, která z Babišových slov vyplývá spíše, je, že věřitelům všechno zaplatí chudák nevinný daňový poplatník.

Co však Babiš nechápe, je skutečnost, že takový slib voličům podporuje tzv. morální hazard. Lidé věřící Babišovým slibům se budou záměrně ještě více zadlužovat a ještě častěji se budou vyhýbat placení alimentů. Proč by se nezadlužili, když jim Babiš udělí dluhovou amnestii? Slovy polního kuráta Otto Katze ze známého románu o Josefu Švejkovi: „To se nám to hoduje, když nám lidi půjčují peníze.“

Babiš k tomuto svému plánu na oddlužení všech včetně nepoctivých sice na oko přidává nějaké podmínky, ale ty jsou směšné. Stát prý dlužníkovi pomůže s rozprodáním nepotřebného majetku. Jenže co je to platné, když můžete soukromou zoologickou zahradu (farmu) s konferenčním sálem převést na své děti a bratra své přítelkyně (nejlepší to bylo na anonymní akcie a vše si pojistíte, když děti následně ztratí všechny důkazní materiály z valných hromad, jako to udělaly kupříkladu Babišovy děti), a pokud byste náhodou vlastnili třeba nějaká vydavatelství celostátních deníků a nějaké rozhlasové či televizní stanice, můžete je převést do svěřenských fondů a předstírat, že vám vůbec nepatří?

Dále Babiš např. od notorických neplatičů alimentů ve svých snech požaduje, aby se snažili mít dobře placenou práci, což podle jeho názoru znamená, že se budou intenzivně rekvalifikovat. To je docela levné, ne? Nebudete platit alimenty, stačí, když přinesete štempl, že jste se intenzivně školili (nebo že jste chodili do dobře placené práce, ale v tom případě budete muset bývalé manželce či jinému věřiteli poctivě splácet, což je nevýhodné).

Kromě uvedeného obrovského „morálního hazardu“, kdy lidé začnou vršit své dluhy, má Babišův plán ještě ten problém, že přibudou odhadem desetitisíce úředníků. Babiš totiž chce, aby na každého dlužníka v dluhové pasti (kterých je už nyní, připomínáme, půl milionu) pečlivě dohlížel insolvenční správce a soudce (kterých je už nyní nedostatek). Přesněji řečeno, Babiš chce, aby dohlíželi „na všechno“, čímž možná myslí jen namátkové kontroly, ale i tak mzdové náklady státu na tyto lidi za Babišova případného panování pořádně narostou.

Poslední Babišovou podmínkou, proti které snad nikdo nemůže mít námitky, je příkaz, že se člověk po oddlužení nesmí v dalších letech znovu zadlužit. Ale proč by to dělal, když se před tím mohl bez jakýchkoli limitů zadlužovat s vědomím, že ho Babiš díky erárním penězům zachrání? Tedy pokud tomuto mnohokrát usvědčenému lháři věří jeho sny pro rok 2035.

Je pravděpodobné, že celý plán Babiš za pomoci poradců upekl sobě na míru. Jak jsme vás totiž na základě informací deníku E15 již informovali, je to právě Agrofert, který od finanční správy obdržel obrovské odpustky. Nemusel tak platit daňová penále v řádu miliard korun. Nyní je Babiš bez svého koncernu (protože jej uložil do svěřenského fondu). Chce se tedy pořádně zadlužit, aby si pak dluhy v rámci jím připravované krajně nespravedlivé amnestie odpustil?

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Jakub Černý
Jakub Černý
Redaktor deníku FORUM 24
Další články autora