Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci sdělil, že odeslal prezidentu republiky rezignaci ministryně spravedlnosti Taťány Malé. Vedením rezortu bude podle Aktuálně.cz pověřen místopředseda legislativní rady vlády Jan Kněžínek. Babiš se tak rozhodl ustoupit tlaku veřejnosti.

„Nechci poslouchat ty blbé kecy od opozice a v twitterové bublině,“ prohlásil Babiš, který evidentně zaznamenal velký ohlas včetně připravované demonstrace před Poslaneckou sněmovnou.

„Bylo mi jasné, že po tiskové konferenci kampaň pojede dál,“ odpověděl Babiš na dotaz týkající se toho, co se změnilo mezi tiskovou konferencí Taťány Malé, kde rezignaci odmítala, a chvílí, kdy se pro ni podle svých slov rozhodla.

Babiš v pondělí po rezignaci Malé novinářům řekl, že Zemana požádá, aby ho dočasně pověřil řízením ministerstva spravedlnosti místo Malé. Mimo jiné kvůli svému stíhání v kauze Čapího hnízda se však stal terčem kritiky. Dnes od záměru ustoupil. Uvedl, že v pondělí šlo o spontánní reakci, a změnu názoru vysvětlil tím, že nechce dál čelit kampani. „Abych nemusel poslouchat blbé kecy od opozice a twitterové bubliny,“ konstatoval.

Jméno navrhovaného nástupce Malé prozradit nechtěl, považuje za slušnost, aby se ho nejprve dozvěděl prezident. „Bude to plnohodnotný ministr pověřený vedením resortu,“ uvedl Babiš. Na dotaz ČTK, zda bude po pověření nového kandidáta pokračovat výběr nového ministra, Babiš uvedl, že ano. „Určitě budeme hledat nového ministra,“ řekl.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček ČTK sdělil, že věc bude prezident řešit velmi brzy. Informovat o výsledku se chystá až po rozhodnutí.

Malá v pondělí po 13 dnech ve funkci oznámila, že ve vládě končí. V posledních dnech čelila obvinění z plagiátorství ve svých diplomových pracích. Kritiku označila Malá za mediální kampaň a trvá na tom, že nepochybila. Ještě v pondělí odpoledne se na tiskové konferenci hájila, jen několik hodin poté během schůze vedení nejsilnějšího vládního hnutí řekla novinářům, že rezignuje, aby nepoškozovala novou vládu ani ANO.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner