Předseda ANO Andrej Babiš se domnívá, že byl odstaven z funkce kvůli snaze ČSSD a lidí kolem ní ovládnout energetický koncern ČEZ.

Sociální demokraté se totiž snaží koncern ČEZ rozdělit a jeho část prodat (a to, podle Babiše, svým kamarádům). Oficiálním důvodem rozdělení jsou plány na dostavbu jaderných elektráren Dukovany a Temelín. ČSSD nechce, aby menšinoví, soukromí vlastníci ČEZ získávali státní podporu na dostavbu. Jenže výhodou existence menšinových vlastníků dosud bylo, že se podíleli na financování aktivit ČEZ a přebírali tak i část podnikatelských rizik, aby vše nezůstalo na bedrech českých daňových poplatníků.

Je však nepravděpodobné, že by byl Babiš na návrh premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) odvolán z tohoto důvodu. Babiš totiž stejně neměl většinový vliv ani na chod ČEZ, ani na rozhodování na valných hromadách, kde ho mohla vláda zaúkolovat, jak o rozdělení společnosti hlasovat. Kdyby neposlechl, stejně by si nepomohl, protože by samozřejmě mohl být nahrazen jiným ministrem financí a ten by hlasování klidně mohl dodatečně zvrátit.

Ostatně, sám Babiš si opakovaně stěžoval, že není schopen ovlivňovat běžný chod ČEZ, a pokud jde o hlasování na valných hromadách, když v roce 2014 nakonec neprovedl rozdělení celého (tzv. konsolidovanéh“) zisku z předchozího roku na dividendách, odvolával se na vládu, která mu v tom prý zabránila.

Současný ministr financí Ivan Pilný (ANO) dokonce dostal letos od vlády za úkol, jak hlasovat o dividendě. Kdyby úkol neuposlechl, jeho rozhodnutí by sice v tomto případě zřejmě již nebylo možné zvrátit, ale ani Pilný se neodvážil hlasovat proti názoru vlády. Sám ostatně pro své zaúkolování hlasoval, protože si prý neuvědomil, že je to trik, jak ho „svázat“.

Jestliže tedy Babiš najednou tvrdí, že důvodem jeho odvolání byly plány ČSSD s koncernem ČEZ, pak buď lže, nebo nevěří svému nástupci ve funkci, spolustraníkovi Ivanu Pilnému, který má zjevně podle Babiše jako ministr financí na rozhodnutí o případném rozdělení společnosti rozhodující vliv. Babiš si tedy myslí, že Pilný ustoupí sociálním demokratům a „zradí“ tak Babiše.

Oficiálně byl Babiš premiérem odvolán kvůli používání triku, kdy díky umělému rozdělení jediného podnikového dluhopisu Agrofertu na miliardy kousíčků o nominálních hodnotách jedné koruny nemusí už několik let platit žádné daně z úroků z těchto dluhopisů. Přišel si tak už na více než 50 milionů a ještě na větší částku si přijde, pokud ho v této praxi někdo nezastaví. Dalším důvodem pak byla i skutečnost, že Babiš ovlivňoval svá média, jak se provalilo díky tajným nahrávkám. Naproti tomu případ pravděpodobného (zjevného) podvodu se známým projektem Čapího hnízda koaličním partnerům nevadil, nebo alespoň ne natolik, aby Babiše chtěli odvolat.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Jakub Černý
Jakub Černý
Redaktor deníku FORUM 24
Další články autora