Andrej Babiš pokračuje v předvolební jízdě po pro něj připravených městech a připravených hospodách. Čerstvou zkušenost si spásný ministr financí přiváží z Mostu a Litvínova. Prý byl zdejším hospodským a kavárníkům poradit například s tím, že na kávu je 15% DPH místo 21%, které dosud severští provozovatelé restauračních zařízení účtovali.

Nejzajímavějším poznatkem pana ministra ze severu je ale tvrzení: „Je zajímavé, že třeba v Mostě po zavedení evidence víc hospod otevřelo než skončilo,“ napsal Babišův PR tým na ministrův facebookový profil.

Také vás to překvapilo? Nejen vás. Pro novináře, který EET a dopady tohoto systému na podnikání v ČR sleduje, je to úsměvná věta. Perličkou je, že tato slova přiřadil Andrej Babiš k situaci v Mostě a Litvínově. Tedy regionu, který je v rámci republiky smutně proslavený vysokou mírou nezaměstnanosti, nízkými příjmy obyvatel, padající cenou nemovitostí a také velkým množstvím nepronajatých nebytových prostor k podnikání, atd. Jsou to faktory vyloženě motivující k otevření stylové kavárny, vinného baru nebo útulné restaurace.

Správným novinářským postupem by nyní mělo být ověření, kolik živností v uvedeném regionu po 1. prosinci 2016 zaniklo a kolik bylo naopak registrováno. Kolik z nich bylo hostinských činností atd. V případě, že by se ukázal skutečný nárůst živností, byl by region popsán jako zajímavá anomálie, vzhledem k tomu, že podle dostupných údajů Sdružení samospráv zaniklo v rámci ČR jen za prvních 14 dní fungování EET 700 hospod. Pokud by se však ukázalo, že v Mostě po 1. 12.  2016 více hospod zaniklo než přibylo, musel by vyjít text o tom, že pan ministr lže. Opět.

A v tom je ten problém. Andrej Babiš je známý tím, že má problémy s pravdivostí svých tvrzení. Je to příběh téměř každého týdne v roce. Například minulý týden lhal o tom, že nevěděl o udavačském webu, který sám zavedl. Takže slova pana ministra, která pronesl po výletu do Mostu a Litvínova ověřovat nebudeme. Je to ztráta času. Patrně bychom opět zjistili, že lže. Po dokázání lži by přišel s tím, že to myslel jinak a onak atd. Známé fabulování a ministra nehodné vykrucování. Vždyť to znáte.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Štěpán Malát
Štěpán Malát
Další články autora