Podle informací serveru Echo24.cz jsou součástí nabídky premiéra v demisi vůči sociálním demokratům ministerstva obrany, zahraničí, školství, kultury a sociálních věcí. Hovoří se také o rezortu zemědělství. Opět se tak nechce vzdát vnitra, financí a spravedlnosti, které jsou pro něj nepostradatelné a pomocí nichž může ovlivnit kauzu Čapí hnízdo. To samozřejmě Andrej Babiš nepřipustí, ale zdá se to víc než jasné.

Zástupci ČSSD již při minulém jednání trvali na tom, že chtějí některá silová ministerstva, která mohou mít vliv na vyšetřování možného dotačního podvodu na Babišově rodinném sídle, známém jako Čapí hnízdo. Za to předsedovi hnutí ANO slibovali, že zavřou oči před jeho trestním stíhání.

Jak se ovšem zdá, ani napodruhé nebude touha sociálních demokratů naplněna a vlastně se dá říct, že k žádné změně Babišova přístupu nedošlo. Jestli ovšem vedení ČSSD čekalo, že premiér v demisi skutečně touží po koalici s jejich stranou a poupraví svou nabídku, museli být v pondělní večer velmi překvapeni a ujistili se pouze o své politické naivitě.

Vyšetřování Čapího hnízda je pro jeho majitele velmi ožehavým tématem, které se nedotýká pouze jeho, ale také některých členů rodiny. Jakkoliv může být Babiš bezohledný, svou rodinu si brání, jak může, a není proto možné si kauzu „Čapák“ nepohlídat a ministerstva, která do ní mohou zasahovat, svěřit koaličnímu partnerovi.

Obzvláště v situaci, kdy se Babišovi podařilo dotlačit šéfa GIBS k rezignaci, není v zájmu věci nechat náhodě další průběh zkoumání podezřelé dotace z Evropské unie. Navíc sociální demokraté nejsou v názoru na hnutí ANO a jejího předsedu tak jednotní, jako třeba ke službě Babišovi připravená SPD, takže hrozí nebezpečí, že by se někdo ze socialistů mohl začít v kauze Čapí hnízdo angažovat víc, než je zdrávo.

Ministerstvo vnitra tak má podle dostupných informací vést odborník. Toho však bude vybírat sám premiér v demisi, tudíž se nedá hovořit o jakékoliv objektivnosti a snaze o transparentnost. Je tu prý sice podmínka, že ČSSD musí s nominantem Andreje Babiše souhlasit, ale co by se nedalo domluvit s příslibem nějaké hezké funkce?

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora