Premiér Andrej Babiš oznámil, že nebude pověřen řízením Ministerstva spravedlnosti. Když v pondělí sdělil, že o této možnosti uvažuje, zvedla se obrovská vlna nevole a jeho marketingový tým si uvědomil, že po průšvihu s plagiátorkou Taťánou Malou už hnutí ANO rozhodně nepotřebuje další problém. Je to jednoznačný důkaz: Má smysl se ozvat, má smysl bránit právní stát, má smysl kritizovat všechno, co se děje.

Je škoda, že veřejnost, ať už novinářská, nebo občanská, neprojevila takovou soudržnost již dříve. Žádného Babiše, tedy trestně stíhaného předsedu vlády s minulostí agenta Státní bezpečnosti, jsme tu mít nemuseli.

Je to ovšem zároveň již několikátý důkaz (a viděli jsme to například u demonstrace proti Zdeňku Ondráčkovi či na podporu nezávislých médií), že existuje něco, čeho se Andrej Babiš bojí. Je to ulice.

Čas od času se zdá, že náš nový premiér může udělat úplně cokoli a nic se nezmění. Že může podvádět při získávání dotací, ovlivňovat své noviny pro politický boj, lhát. Ale není to pravda. Stačí, aby se dostatečné množství lidí hodně nahlas ozvalo, a je tu změna, reakce, rezignace.

To by si měli uvědomit všichni ti uvědomělí kritici demonstrací, všichni, kdo označují hlasy proti Babišovi a jeho vládě za hysterické a slabé.

Má to smysl.

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora