Pryč je Bohuslav Sobotka minulých dní, tedy silný předseda vlády, který dává jasně najevo, že on je šéfem. Vrací se slabounký premiér, který se nechce s nikým dohadovat a především v soubojích s Andrejem Babišem ustupuje do kouta a nechá svého vicepremiéra, aby si dělal, co chce. Tentokrát si Sobotka nemůže na nic stěžovat, protože souboj vzdal.

Když premiér odmítl podat demisi kabinetu a rozhodl se raději pro vyhození Babiše z vlády, mnozí se divili. Tak rázného předsedu vlády a ČSSD pamatuje málokdo. Sobotka se vzepřel nejen neustálým útokům od hnutí ANO, ale především, postavil se prezidentovi, který se ho snažil zesměšnit.

Se Zemanem hráli několik dní vyrovnaný zápas, kdy vždy jeden skóroval a druhý mu to ještě během několika hodin stačil oplatit. Dokonce se zdálo, že po posledním střetu se Sobotka dostal do vedení a z koně, na kterého se dostal, ho jen tak někdo nesesadí. Až do středy.

Sobotka přistoupil na návrh Andreje Babiše a Ivana Pilného chce jmenovat šéfem státní kasy hned, jak bude připraven po návratu z Číny Miloš Zeman. Na tiskové konferenci svůj zbabělý čin omlouval tím, že Pilný nemá napojení na Babiše a Agrofert a že rozhodně dokáže úřad dobře vést.

Přitom sám poslanec ANO ještě na začátku týdne tvrdil, že by Babišovu nabídku nepřijal, protože si nemyslí, že by výkon funkce zvládl. Důvodem obavy byla pro Pilného jistota, že danému oboru nerozumí. To ale Sobotkovi zřejmě nikdo neřekl a on tak přijal klasického politika Babišova hnutí, tedy člověka, který mění názory minimálně jednou za den.

Pilného mnozí označují za rebela hnutí, protože jednou za čas něco ostřejšího řekne. Kritizoval Radmilu Kleslovou, že kupčí s hlasy na sjezdu ANO, vyhrožoval, že skončí s politikou, pokud se nedostane na kandidátku na pro něj dostatečně lukrativním místě. Ale právě pro tyto kroky se nabízí zásadní otázka. Proč je Pilný jediným poslancem v ANO, který si může dovolit kritizovat hnutí i jeho předsednictvo a nestojí ho to politickou kariéru? Určitě to nebude proto, že by byl nezávislý na majiteli hnutí Andreji Babišovi.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora