Zpravodajská agentura Reuters převzala informace ze čtvrtečního článku Hospodářských novin, který citoval pozoruhodné názory Andreje Babiše na zahraniční politiku. Předseda hnutí ANO deníku totiž řekl, že sankce vůči Rusku jsou k ničemu, protože zemi nepřinutily zabrané území vrátit. Minské dohody podle Babiše nefungují.

Kandidát na českého premiéra se tak postavil třeba na stranu vládních představitelů Maďarska, jež sankce z členských států EU kritizuje nejhlasitěji. Zpochybnit jednotný postoj Unie si zcela nedovoluje ani Slovensko. Robert Fico se v minulosti k sankčnímu režimu sice stavěl kriticky, neopomenul však zdůraznit, že nejdůležitější je jednotná pozice Evropy.

Zato lídr hnutí ANO své spojence v otázce sankcí na domácí scéně má. Jsou to komunisté a okamurovci. Ti se svými inklinacemi k Rusku dlouhodobě netají. Bez zajímavosti není, že jednotné není ohledně sankcí ani hnutí ANO. Na otázku, zda by hlasoval pro jejich zrušení, odpověděl na nedávné debatě o zahraniční politice, pořádané Asociací pro mezinárodní otázky, ministr obrany Martin Stropnický „ne“.

Agentura Reuters dále připomíná, že Babiš je také kritikem eurozóny a k otázce přijetí společné měny v České republice se staví negativně. Část rozhovoru týkající se amerického prezidenta Donalda Trumpa se do zahraniční svodky naštěstí nedostala.

Babiš Hospodářským novinám rádoby žoviálně sdělil, že Trump ho zklamal. Kdo by čekal střízlivou analýzu Trumpových široce kritizovaných zahraničně politických kroků, mýlil by se. Obsah i forma myšlenky předsedy ANO zůstala jako obvykle lidová. „Když letěl do Varšavy, klidně mohl přistát na půl hodiny v Praze a říct: Tak fajn, jsem rád v Praze, moje první žena byla Češka, moje dcera je napůl Češka, rád vás vidím. A mohli jsme taky projednat ty vrtulníky.“

Nejvíce však mrazí z Babišova závěrečného prohlášení, které zmiňuje i Reuters. Kandidát na českého premiéra věří, že by měl v budoucnu mít v zahraniční politice rozhodující slovo předseda vlády, nikoliv ministr zahraničí, který řídí českou diplomacii v současnosti.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
FORUM 24 MONITOR
Další články autora