Ministr financí Andrej Babiš poskytl rozhovor sobotnímu Právu. Mluvil o krajských i senátních volbách, o koalicích, které se proti jeho hnutí ANO vytvářejí, i o tom, jak mu takové koalice mohou pomoci k vítězství ve volbách do Poslanecké sněmovny. Odmítl, že by měl spolu s prezidentem Zemanem zájem na odstavení premiéra Sobotky.

V krajích se rozjela naplno politika „všichni proti Babišovi“, naznačil ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v rozhovoru pro Právo. Obzvláště se zlobí na předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka, který prý zajistil, aby bylo ANO vyšachováno v Královéhradeckém kraji. Koaliční strany včele s jejich předsedy Bohuslavem Sobotkou a právě Bělobrádkem podle Babiše usilují o koalici proti němu. Babiš se však domnívá, že mu toto jednání naopak hraje do karet a že případné vítězství hnutí ANO v parlamentních volbách bude o to drtivější.

Pokud hnutí ANO vyhraje volby do Poslanecké sněmovny, pokusí se Andrej Babiš změnit volební systém z poměrného na většinový. Výhody tohoto systému vidí například v Británii či v USA, svěřil se Právu. Vítěz voleb – vládní strana – má v tomto systému reálnou možnost sledovat své cíle. K dosažení změny volebního systému by však bylo potřeba získat ústavní většinu jak v Poslanecké sněmovně, tak v Senátu, což je cíl velmi ambiciózní. Vládnutí v koalici je podle Babiše nevýhodné, protože se program prosazuje daleko hůře. Musí se neustále bojovat proti navýšení státního rozpočtu, které prosazuje ČSSD.

V roce 2013 Babiš podle svých slov Právu „podržel“ Bohuslava Sobotku po tak zvaném Lánském puči. Mohl prý smlouvat s ním i s Michalem Haškem a počkat si, kdo mu nabídne lepší podmínky ke společnému vládnutí. Nelituje prý toho, že to neudělal, na druhou stranu však přiznal, že bilancuje nad svým jednáním vůči koaličním stranám a jejich jednání vůči němu. Babiš se Právu svěřil, že se mu nelíbí, že se proti němu koaliční strany spolčily a že ho schválně přehlasovávají.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Kateřina Kočí
Kateřina Kočí
Další články autora