Evropská unie se na svém summitu rozhodla, že vytvoří záchytná centra, kde se bude rychle rozhodovat ohledně žádostí o azyl. Andrej Babiš ale zcela odmítl, že by Česko přebíralo z těchto center prověřené uprchlíky. Jeho zdůvodnění je demagogické a dopouští se nepravdy. „Určitě ne, není pro to důvod,“ řekl premiér na otázku Mf DNES, zda by naše vláda za konkrétních a předem daných podmínek mohla přijmout uprchlíky utíkající před válkou a pronásledováním.
„Já jsem žádné neviděl. Kdyby prchali před válkou, tak je jim třeba pomoci, ale ti lidi si zaplatili naději na lepší život. A pokud létají letadlem do Tripoli, aby následně zaplatili pašerákům cestu lodí, tak je to nenormální a je potřeba vyslat jasný signál,“ tvrdí Babiš.
Že Babiš žádné uprchlíky neviděl ani při svých agitačních výletech s vládou po republice, ani v žádném klimatizovaném sále, je dost pravděpodobné. Měl by si ale aspoň projít základní data, aby nevykládal nesmysly o lidech létajících do Tripolisu letadlem.
Podle německého úřadu pro uprchlíky BAMF byl za letošní květen přiznán azyl nebo ochrana 2765 lidem ze Sýrie (největší skupina), pak 1017 z Nigérie, 996 z Iráku, 912 z Afghánistánu. Zbytek si můžete prohlédnout v příslušné tabulce.
Že by naše země skutečně nenašla ani jednoho člověka z několika válečných zemí, kterého by se mohla ujmout? Při pohledu na strukturu žadatelů o azyl je jasné, že Babiš se svými letenkami do Tripolisu blábolí a nemaká, jak by se na evropského politika slušelo.
Babiš si myslí, že by Evropa měla na „australský model“. Australská pobřežní stráž zadržuje lodě s migranty na moři a vrací je do zemí, odkud připluli. Uprchlíci, kteří do Austrálie připluli na lodích, jsou umístěni v táborech na ostrově Nauru nebo v Papui-Nové Guineji. Odtud se mohou vrátit domů, nebo žádat o azyl. Když ho získají, nedostanou se do Austrálie, ale skončí třeba v Kambodži, se kterou o tom má Austrálie dohodu.
Potíž je v tom, že podle lidskoprávních organizací nebo OSN je australský systém nehumánní a barbarský. Existují zprávy o dvou tisících případů napadení a zneužívání v táboře na Nauru a nejvíc obětí bylo mezi dětmi. Austrálie navíc není vázaná Evropskou úmluvou o ochraně lidských práv.
Miroslav Kalousek Babišův přístup okomentoval slovy: „Krátkodobě přinese takový přístup politické body na současné domácí scéně. Dlouhodobě oslabí EU jako takovou a Českou republiku západním spojencům odcizí ještě více. Obávám se, že cílem předsedy vlády je obojí.“
Možná bychom spíše řekli, že jde o snahu zalíbit se zhysterizované části české veřejnosti, a co na to Evropa, je mu jedno.