Každá schůzka premiéra v demisi a prezidenta republiky, která proběhla v posledních měsících, se konala v přátelské atmosféře, plné úsměvů pro sociální sítě a slov chvály od obou nejmocnějších mužů ve státě. Tuto neděli se ovšem rozhodně nebude jednat o přátelský sedánek, nýbrž o vyříkávání si představ Andreje Babiše a Miloše Zemana, kam má naše země směřovat, a k tomu bude psát „noty“.

Bylo pouze otázkou času, kdy prezident začne ukazovat šéfovi hnutí ANO, že jeho služby už k ničemu nepotřebuje, a zároveň mu bude chtít jasně demonstrovat, kdo je pánem situace. Po událostech posledních týdnů a měsíců se zdá, že patrně nazrává čas, aby začal Zeman Babiše řádně „kárat“.

Důvodů má hlava státu čím dál více, především se mu nelíbí, že jeho rady nejsou poslední dobou mužem, ze kterého udělal premiéra, akceptovány, a dokonce jsou často naprosto ignorovány. Naposledy si Babiš dovolil neposlechnout Zemana a prozatím nestvořil koalici s SPD, kterou mu prezident doporučil.

Na rozdíl od hlavy státu, která má v plánu jen se pomstít vybraným lidem, totiž premiér v demisi hledí i do budoucna a za hranice naší republiky, tedy tím západním směrem. Tam totiž může najít všechna ta selfíčka, nutná k sebeprezentaci na sociálních sítích a k přesvědčování voličů, že Andreje mají rádi i v Bruselu a moc si ho tam váží. Zároveň má taky Babiš část svého byznysu v Německu nebo Francii, takže se mu vůbec nehodí, aby byl spojován s extremistou Okamurou a jeho politickým projektem.

K těmto „trablům“, které přidělává Babišovi jeho fenomenální střet zájmů, se poslední dobou ale začaly objevovat i starosti, které premiér v demisi doteď moc řešit nemusel. Svět totiž v několika kauzách začíná podrobně řešit Rusko, tedy zamilovanou zemi našeho prezidenta. Obdivné vzhlížení k Putinově velmoci si ovšem Babiš nemůže dovolit a tím také přidělává Zemanovi starosti.

Začíná to totiž vypadat, že majitel hnutí ANO nechce před světem vypadat jako advokát nepřijatelných ruských akcí, konkrétně aféry novičok, nebo nově chemického útoku asadovského, Ruskem podporovaného režimu v Sýrii. A to se na Hradě nelíbí, jelikož právě tam je nejvíce obhájců čehokoliv ruského.

Dnešní schůzka Zemana s Babišem tedy bude úplně jiná než všechny předešlé. Premiér si začal dělat, co se mu zlíbí, nebo lépe řečeno, co mu zaručí větší možnost získání respektu v Evropě, což není v souladu s tím, na čem se zřejmě oba nejmocnější muži země domluvili, když ladili detaily vzájemné mocenské spolupráce.

Že nepůjde o přátelskou schůzku, jak bylo dříve zvykem, naznačuje i fakt, že se nejedná o příjemný oběd nebo večeři, z nichž se na sociálních sítích díky Jiřímu Ovčáčkovi a Marku Prchalovi ihned objeví rozradostněné fotografie.

Bude to jednání, kterých si Andrej Babiš za svou podnikatelskou kariéru „užil“ stovky. Půjde si tvrdě za svým a jasně naznačí prezidentovi, aby si dobře rozmyslel, zda mu chce „házet vidle“ do jeho sestavování vlády. Zároveň ovšem musí počítat s tím, že na druhé straně stolu bude sedět muž, kterému je už všechno jedno a jediným, co ho motivuje do dalšího politického angažmá, je touha se pomstít všem, u kterých to ještě nestihl, a zároveň snaha ukázat, že si jako hlava státu může a bude dělat, co se mu zlíbí.

 

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora