Bez vedení i nadále zůstává Generální inspekce bezpečnostních sborů. Podle mluvčí vlády Barbory Peterové bylo vyhlášeno druhé kolo výběrového řízení, protože do prvního se přihlásil jen jeden zájemce. Sbor dočasně vede Lenka Haderková, která v inspekci dosud působila.

„S ohledem na skutečnost, že z řad příslušníků bezpečnostních sborů nebyl projeven dostatečný zájem o danou pozici, doporučuje se při případném dalším kole výběrového řízení postupovat způsobem rozšíření uchazečů i mimo příslušníky bezpečnostních sborů,“ konstatovala mluvčí.

Generální inspekce bezpečnostních sborů je bez vedení od letošního dubna, kdy skončil dosavadní šéf Michal Murín. Stalo se tak po nátlaku a výhrůžkách, kterých se mu dostalo od Andreje Babiše. Ten mu řekl, že má post opustit po dobrém, sám, nebo po zlém, kdy na něj udělá kampaň. Murín odmítl. Několik týdnů byl pak vláčen médii Agrofertu, následně měl zdravotní problémy a postu se po nátlaku vzdal.

GIBS má pravomoc vyšetřovat jakékoliv policisty v zemi, kriminalizovat je a odstavit od práce. Babiš čelí dlouhodobě kritice kvůli tomu, že se údajně snaží GIBS ovládnout, aby mohl zastrašit detektivy a ovlivnit vyšetřování své kauzy Čapí hnízdo. V té měl on a jeho rodina neoprávněně získat padesátimilionovou dotaci na stavbu svého luxusního venkovského sídla. Hrozí mu až deset let vězení.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Štěpán Malát
Štěpán Malát
Další články autora