Policie požádala poslaneckou sněmovnu o vydání Andrej Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. HlídacíPes.org přináší přehled klíčových faktů a událostí v kauze Čapí hnízdo a popisuje roli předsedy hnutí ANO.

Zásadní v celé kauze farmy s hotelem, restaurací a jízdárnou jsou pochybnosti, zda v době získání padesátimilionové dotace z EU na její výstavbu nebyla de facto stále součástí holdingu Agofert.

Pokud by totiž byla, nikdy by na tuto finanční podporu nedosáhla. A takové jednání lze kvalifikovat jako podvod.

Hlavní pozornost je proto třeba upřít právě na tuto skutečnost. HlídacíPes.org již dříve podrobně pátral v otevřených zdrojích po odpovědi na otázku, kdo za farmou v době udělení inkriminované dotace stál.

Připomeňme si: až do ledna 2008 byla společnost Farma Čapí hnízdo (která se do té doby jmenovala ZZN AGRO Pelhřimov) otevřeně součástí Agrofertu. Pouhé dva měsíce předtím ale došlo ke změně akcií na tzv. anonymní, které umožňují skrytí skutečného vlastníka.

Poté Andrej Babiš, ještě coby místopředseda vlády, v roce 2013 prohlašoval, že s „Čapím hnízdem nemá nic společného,“ a že „půjčil té společnosti přes 400 milionů na stavbu farmy, ale jméno majitele nezná“.

Když po něm poslanecká sněmovna následně žádala vysvětlení, záhadný investor najednou zmizel; Babiš však přednesl novou verzi – tedy, že farmu tehdy vlastnili jeho dvě dospělé děti (jména neuvedl, ale jde o Adrianu a Andreje – pozn. red.) a bratr partnerky Martin Herodes. Ti údajně koupili akcie svého času za 2,4 milionu korun.

„Proč jsem nechtěl říci jména akcionářů? Nechtěl jsem ohrozit rodinu. Proto jsem se ne vždy vyjadřoval správně, nemohl jsem říct pravdu. To přece musí každý rodič pochopit. Děti jsou to nejcennější, co máme…“ snažil se Babiš vysvětlit, proč o skutečných majitelích farmy v době získání dotace pouze mlžil.

Posléze když se začalo v médiích pátrat po tom, kde by mohly jeho děti na koupi peníze vzít, přišel Babiš s dalším vysvětlením, že peníze na koupi byly vlastně jeho.

„Moje dcery jezdí od dětství na koni. Rozhodl jsem se proto, že dám rodině prostředky, aby si firmu koupila a projekt zrealizovala,“ konstatoval před poslanci Babiš.

Jenže ve sbírce listin obchodního rejstříku se ani jedinkrát neobjevuje jméno žádného z nich coby akcionářů. Listiny přítomných akcionářů jsou po dobu trvání dotace pravidelně ze zápisů valných hromad vynechávány.

Nicméně, jak už dříve HlídacíPes.org upozornil, jediní dva držitelé anonymních akcií farmy, kteří se jsou prokazatelně dohledatelní, jsou dvorní právníci Babišova Agrofertu – advokát Václav Knotek, který působí v řadě Babišových firem a je například jedním ze tří členů správní rady Babišovy Nadace Agrofert, a Gabriela Knapová.

Knotek také následně figuroval u všech strategických rozhodnutí farmy a vedl valné hromady farmy.

Knotek v minulosti Babiše často zastupoval a měl od něj plnou moc. A vzhledem k tomu, že dva jediní dohledatelní držitelé akcií jsou zaměstnanci právního oddělení Babišova Agrofertu, lze předpokládat, že i v tomto případě zastupovali svého zaměstnavatele – Andreje Babiše.

Pokud ovšem – jak Andrej Babiš tvrdí – patřily akcie farmy někomu jinému, musel je onen záhadný majitel získat právě od Babišova právníka Knotka či od Knapové. V obchodním rejstříku však o prodeji či převodu akcií není ani zmínka.

Pozemky, auta, úvěr

Kromě klíčových aktérů jednoznačně spojených s Babišem či jeho Agrofertem tu pro hypotézu, že farmu stále ovládal a pouze uměle ji vyvedl z holdingu, aby dosáhl na dotace, svědčí i dílčí fakta.

Například, že farma vznikla na pozemcích patřící společnosti IMOBA Andreje Babiše, kontrakt na koupi podepisoval již zmiňovaný Babišův klíčový muž právník Knotek. Firma si zároveň vzala úvěr ve výši 350 mil. Kč, za který ručila společnost Agrofert, a. s. Od holdingu si půjčovala například auto.

V červnu 2014, tedy po uplynutí pěti let, po kterých musejí být podmínky udělení dotace dodržovány, se pak Farma Čapí hnízdo, a. s., opět otevřeně vrací do náruče koncernu Agrofert, a to tak, že fúzuje s dceřinou společností Agrofertu, která spravuje nemovitosti skupiny a jejíž název je IMOBA, a. s.

„Andrej Babiš Farmu Čapí hnízdo po celou dobu řídil, ovládal a měl na ni podstatný vliv,“ shrnul ve sněmovně pocit plynoucí ze všech podezření kolem Andreje Babiše předseda ODS Petr Fiala.

Nyní se ukazuje, že hypotéza byla správná, respektive dostatečná pro sdělení obvinění, které může mít pro šéfa ANO v době před volbami vážné důsledky.

Vyšlo na webu HlídacíPes.org.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Eliška Hradilková Bártová/Hlídací pes
Eliška Hradilková Bártová/Hlídací pes
Další články autora