Mirka Spáčilová, Petr Konečný, Ondřej Neff. Všichni tito lidé pobírají peníze od koncernu Agrofert, do něhož patří vydavatelství Mafra. A všichni sborem se rozhodli kritizovat umělce, kteří se na Českých lvech vyjádřili k aktuální politické situaci – tedy i k panu majiteli vydavatelství Andreji Babišovi.

První a nejrychlejší reakcí na přenos předávání cen byla uvědomělá redaktorka Mirka Spáčilová na serveru iDNES.cz (taktéž Mafra, kdyby někdo zapomněl). Svou „glosu“ nazvala České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu. Doposud se sice úplně nezdálo, že by nějaká zkáza probíhala, ale paní Spáčilová soudí, že problémem je fakt, že některé filmy jsou financovány právě Českou televizí. „(…) nicméně mohutné filmařské zbrojení se pak nutně vystavuje podezření, že pod praporem nezávislosti brání umělci také své vlastní živobytí,“ myslí si Spáčilová.

Na lid se Babišův mediální kontingent obrátil i prostřednictvím bulvárního webu Expres.cz, a to rovnou perem Petra Konečného. Titulek je ještě lepší, řeklo by se přímo zemanovský (ostatně už jej sdílel Jiří Ovčáček): Žít z grantů, fakturovat státu a pak se vysmívat divákům, kteří to celé platí?

Na ukázku (vzpomínte si na Rudé právo?): „Po „svátku demokracie“ v podobě srocení se na náměstích ve vybraných českých městech si kulturní fronta nenechala ujít další příležitost, jak zaútočit na stávajícího prezidenta, výsledky svobodných voleb i inteligenci českých voličů. Umělci využili přímého přenosu na veřejnoprávní televizi a s náležitou pompou vytroubili divákům, co si myslí o stávající politické situaci v zemi,“ píše Konečný.

Konečný pomluvil úplně všechny včetně moderátorky, která prý slibovala, že se politika řešit nebude – není jasné, zda měl být každému, kdo se opováží, vypnut mikrofon, ale to už šéfredaktor bulvárního webu neřeší.

Stojí za to přečíst si i zakončení textu – a pak už snad bude klid na práci, jak si pan Konečný přeje. „Ačkoli se vysílal na veřejnoprávní televizi, byl notně nevyvážený a agresivní. Trapné expozé na ČT ukázalo, že ve společnosti se skutečně rozpoutala studená občanská válka. Souboj zástupců nikým nevolené a nikomu neodpovědné pseudoelity a normálních zastánců liberální demokracie, kteří v několika proběhlých volbách vyjádřili svůj názor. Přikrmovaná nespokojenost bude mít v příštích dnech pokračování, kde jinde než na náměstích.“

Novináři Agrofertu nezapomínají ani na intelektuály. Proto se k redakční liniii okamžitě přidal Ondřej Neff v rubrice Lidových novin Poslední slovo. Ten si povšiml, že „kdo se nepostavil za nezávislost České televize, ocitl se o patro níž“.

Neff sice opatrně kritizuje Miloše Zemana, ale vzápětí se k Českým lvům vrací. „Úmysly jsou bezesporu ušlechtilé a v mnoha ohledech je sdílím. Ale jako pamětník dob chválabohu minulých se bojím, abych se ještě nedočkal jejich obdoby v blízké budoucnosti. (…) Možná slyším trávu růst, ale nemohu si pomoct. Při pohledu na politické placky na shromáždění umělců se mi dělá husina.“

Ano. Pan Neff má starost, aby se nevrátila minulost, ale projevuje se to tím, že se bojí, že někdo kritizuje snahu omezit nezávislost České televize (což on sám uznává, že hrozí). To je logické. Kdyby se návratu dob minulých bál v souvislosti s panem premiérem v demisi, který je prokazatelně bývalým agente StB a novináře nazývá „zkorumpovanou pakáží“, nemohl by pro něj psát.

Vzhledem k tomu, jak funguje vydavatelství Mafra, potřebujeme více než kdy dřív nezávislá média. Podpořte Revue FORUM a předplaťte si jej ZDE. Děkujeme.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora