Dokud je premiér Andrej Babiš na území naší republiky, je sebevědomý, ctižádostivý a nebojácný. Jakmile ovšem překročí hranice, ihned se z něj stává člověk, který by zřejmě byl nejraději schovaný v koutě a do debat se zahraničními politickými špičkami by se nezapojoval. Stejně to vypadalo i po setkání s Angelou Merkelovou.

Ještě na tiskové konferci před odletem Babiš rázně novinářům vysvětloval, jak je úžasný, když našel 75 miliard v rozpočtu EU, za něž by dokázal vyřešit celý problém migrace. Jako obvykle byl projev českého ministerského předsedy plný arogance.

Uběhlo pár hodin a předstoupil před kamery a mikrofony Babiš opět. Tentokrát ovšem po boku Angely Merkelové. Najednou to ovšem nebyl ten sebevědomý muž z pražského letiště. Vedle německé kancléřky stál Babiš, kterého moc v České republice nevídáme.

Ustrašený, bojící se každého slova, kterým Merkelová zhodnotí setkání s ním. Ta tam byla slova o tom, jak německé kancléřce vysvětlí, jak má řešit migrační problém, který před lety patrně lehce podcenila. Na tiskovce vypadal Babiš jako dítě, které rozbilo sousedovi okno a jeho maminka ho přivedla, aby se omluvil.

Svou německou kolegyni sledoval s velkým respektem a jasnou obavou. Pro Babiše je sice až neskutečné, že se mu po několika škemráních konečně podařilo dostat pozvání do Berlína, ale stejně to zatím není takové, jaké si představoval.

Ve svých snech, které produkuje ve chvílích, kdy náhodou spí, totiž stál vedle Merkelové jako důstojný společník v jednáních o budoucnosti Evropy. Místo toho musí vysvětlovat, proč se rozhodl odmítat uprchlíky a vyžadovat dotace pro Agrofert. K tomu samozřejmě nikdo z významných evropských politiků nezavírá oči před kauzou Čapí hnízdo a Babiše berou jako člověka, který vzal peníze, jež mu nepatřily.

Každá schůzka s politiky EU, krom V4, kde je zřejmě Babiš ještě za hvězdu, tak musí být pro českého premiéra dost nepříjemná. Ono totiž skutečně není nejdůležitější třeba to, že si s německými novináři povídáte v jejich rodném jazyce, ale spíš to, co jako politik nabízíte.

A toho věru moc není. Nechcete být solidární, o šéfovi Evropské komise říkáte, že je alkoholik a mnohé orgány EU kritizujete a někdy je i označujete za součást mafie. Babišovi by měl také někdo vysvětlit, že jeho vyjádření do českých médií se vždy dostanou i za naše hranice, a pokud tedy chce z evropských politiků dělat hlupáky, když třeba v Bruselu hovoří jinak než v České republice, moc to nefunguje.

Stejně tak by v zájmu své evropsko-politické budoucnosti už měl Babiš zapomenout na sňatek z rozumu s Milošem Zemanem. Ten je totiž „venku“ již několik let odepsán a v momentech, kdy premiér nekomentuje prezidentova nepřijatelná slova na rozličná témata, nebude partnerem v pravém slova smyslu.

Babiš bude pro vyspělou západní Evropu vždy jen úředník z Východu, který je přizván ke stolu až ve chvíli, kdy se nejedná o ničem opravdu podstatném. Čapí hnízdo mu totiž udělalo větší „reklamu“, než si sám chce a dokáže připustit.

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora