Premiér Andrej Babiš neváhá kvůli svým osobním problémům poškozovat zahraniční renomé České republiky. Znovu zaútočil na vyšetřovací úřad OLAF kvůli Čapímu hnízdu a poté oznámil záměr podat žalobu na Slovensko kvůli spolupráci s StB. To je ostudná rarita, která nemá v mezinárodních vztazích obdoby.
[ctete postid=“200642″ title=“Snaha vlády ANO a KSČM zdanit restituce je protiprávní a narazí na Ústavní soud“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/06/Jiřský-klášter-385×230.jpeg“ excerpt=“Komunisté vydírají vládu a premiér Babiš kývl na jejich návrh zdanit církevní “ permalink=“http://forum24.cz/snaha-vlady-ano-a-kscm-zdanit-restituce-je-protipravni-a-narazi-na-ustavni-soud/“]200642[/ctete]
Probouzíme se v nových časech. Prezident Miloš Zeman jmenoval podruhé předsedou vlády trestně stíhanou osobu bez čistého lustračního osvědčení. Zahraniční agentury informují o návratu komunistů k moci a Česká republika sklouzává stále více na Východ. Sociální demokracie popřela sama sebe a sehrává v tomto scénáři tragikomickou úlohu. Obviněný oligarcha jí už nevadí a výměnou za pár křesel se těší na nedůstojnou roli, kdy bude opticky překrývat faktické spojenectví Zemana, Babiše a komunistů s SPD.
Toto nesourodé společenství nyní ze všeho nejvíce potřebuje jakešovský „klid na práci“. Jestli se něčeho Andrej Babiš skutečně obává, tak lidí v ulicích a na náměstích, kterým reinkarnace staronových figur a pořádků nevoní a vonět nebude. Zaplněný Václavák, kam v předvečer jmenování premiéra přišlo patnáct tisíc lidí, nelze tak snadno bagatelizovat, už jen kvůli mediálnímu obrazu v zahraničí.
Útok na OLAF
Designovaný premiér Andrej Babiš předvedl v den svého druhého jmenování skandální start, kdy neuroticky reagoval na své osobní problémy. Nejprve znovu zaútočil na Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Zopakoval, že trvá na tom, že vyšetřování, které „zkorumpovaný“ OLAF vedl v kauze farmy Čapí hnízdo, bylo zpolitizované jak v Česku, tak v Bruselu.
Reagoval tak na slova úřadujícího ředitele OLAFu Nicholase Iletta, který se důrazně ohradil proti Babišovým výhradám k nezávislosti úřadu. „Jen velmi zřídka o tom teď někdo pochybuje. Zásadně trvám na tom, aby naše nezávislost nebyla zpochybňována. Nebyli jsme vystaveni vnějšímu vlivu ani v tomto vyšetřování, ani v žádném jiném,“ prohlásil Ilett. Jeho úřad koncem loňského roku uzavřel vyšetřování Čapího hnízda se závěrem, že existuje podezření na dotační podvod.
Soud jsem vyhrál
Téhož dne premiér Babiš oznámil, že podá žalobu na Slovensko k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Důvodem je rozhodnutí slovenského Ústavního soudu, který zrušil pravomocný verdikt, že byl Andrej Babiš neoprávněně veden jako agent StB. Učinil tak jistě i proto, aby mediálně překryl veřejné protesty tisíců lidí v řadě měst, kteří nechtějí „estébáka premiérem“.
„Chápu, že se lidem nelíbím. Jsou pod vlivem stokrát opakovaných lží. Když samozřejmě média řeknou, že jsem prohrál soud o StB, je to lež, protože jsem ten soud vyhrál a vyhraju ho znovu. Do 15. června podám žalobu na Slovenskou republiku na Evropský soud pro lidská práva,“ prohlásil Babiš.
Tím se ovšem dopouští manipulativní nepravdy. Krajský soud v Bratislavě v lednu zamítl jeho žalobu na Ústav paměti národa na základě rozhodnutí Ústavního soudu, který loni zrušil pravomocné rozhodnutí nižších soudních senátů, že je Babiš v archivních svazcích Státní bezpečnosti vedený jako agent Bureš neoprávněně. Znamená to tedy, že žádné rozhodnutí soudu, které by potvrzovalo, že Andrej Babiš vyhrál, neexistuje.
Pochybná svědectví
Je nutné připomenout, že rozhodnutí Ústavního soudu se netýkalo jen chybné žaloby na bratislavský Ústav paměti národa. Ústavní soud přelomově konstatoval, že slovenské soudy v Babišově kauze rozsudky chybně založily na svědectví bývalých řídících důstojníků StB, kteří vypovídali v jeho prospěch. Nebyli zproštěni mlčenlivosti a jejich věrohodnost je pochybná. Všechny případné další soudy musí brát toto rozhodnutí v úvahu a musí postupovat podle jiných, zejména listinných důkazů. Tím se ovšem Babišovy šance uspět limitně blíží nule.
Premiér se však nevzdává a chce se soudit, jak sám řekl, až „do konce života“. Jistě to myslí vážně. V březnu podal dovolání proti rozsudku Krajského soudu k Nejvyššímu soudu. Babišovo oznámení, že podá žalobu na Slovensko, tak mohlo působit i jako jistá forma nátlaku na slovenský Nejvyšší soud. Ten však následně rozhodl v jeho neprospěch a dovolání zamítl. Vůbec nelze vyloučit, že premiér svojí výhrůžkou rozhodnutí Nejvyššího soudu jen akceleroval. Tím je „kauza Bureš“ pro slovenskou justici uzavřena.
Zažalovat stát? Velká rarita
Slovenská ministerstva vnitra, zahraničí a spravedlnosti se již nechala slyšet, že pokud Babiš žalobu skutečně podá, budou Slovensko před Evropským soudem hájit a věří v jeho nestrannost. K premiérově iniciativě se vyjadřují i slovenští komentátoři.
„Je to velmi zvláštní pokus. Přiznám se, že si nevzpomínám na to, že by předseda vlády nějaké země žaloval cizí stát vůbec. Opravdu jde o velkou raritu. Nic dobrého to pro vztahy mezi dvěma zeměmi nepřinese,“ uvedl politolog Grigorij Mesežnikov.
Podle expertky na zahraniční právo Lucie Mokré bude Evropský soud konat bez ohledu na pozici Andreje Babiše „V zásadě Evropský soud pro lidská práva konstatuje, že právo bylo, nebo nebylo porušeno,“ uvedla s tím, že i tak zůstane slovenský rozsudek pravomocný.
Soud na několik let
O tom, že žaloba Andreje Babiše na Slovensko může být jen marketingovou hrou natahující čas donekonečna, svědčí i vyjádření vládního zmocněnce pro zastupování České republiky před Evropským soudem pro lidská práva Víta Schorma. Podle něj se může toto soudní řízení vléct několik let, protože debata, co kdo dělal před třiceti a více lety, nebude pro soud prioritou, jelikož řeší mnohem závažnější případy. Navíc i na jeho půdě existuje možnost odvolání.
[ctete postid=“200231″ title=“Nová doba: Kandidát na ministra kultury Staněk hájí „disidenta“ Karla Sýse“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/06/Staněk-385×230.jpeg“ excerpt=“O měnících se poměrech svědčí situace kolem nominace básníka a předního “ permalink=“http://forum24.cz/nova-doba-kandidat-na-ministra-kultury-stanek-haji-disidenta-karla-syse/“]200231[/ctete]
Co z toho vyplývá? Andrej Babiš instinktivně reaguje na momentální situaci, kdy se stále nedokáže smířit s tím, že ho dohání jeho minulost. Je opravdu žinantní, pokud se bývalý zavedený komunistický aparátčík, který se zapletl se Státní bezpečností, obrací na mezinárodní soud s agendou lidských práv. Obviněný předseda vlády přitom neváhá napadat nezávislé evropské vyšetřovací orgány a rozklížit vztahy s nejbližším sousedem, že kterým Česká republika tradičně udržuje nadstandardní diplomatické vztahy.
Míra prohlubující se ostudné mezinárodní pověsti, kterou předvádí současná státní reprezentace, přitom zcela jistě nedosáhla dna.