Nadcházející léto možná bude poslední s většinou farmářských trhů. Vláda totiž protlačila do druhého čtení novelu zákona o EET. A to i přes masivní odpor opozičních poslanců, kteří přišli s ostrou kritikou i několika protinávrhy. I tak bude boj o EET ve sněmovně ještě pokračovat. Některé strany se chystají navrhnout úplné ukončení systému, který šikanuje podnikatele.
Novela se týká především dalších skupin podnikatelů, které zatím v EET evidovat nemusí. Jde například o řemeslníky, taxikáře nebo právníky. Novela však zahrnuje i stánkový prodej bez posezení a především farmářské trhy. A právě EET je může pohřbít. Systém jde přesně proti nosné myšlence farmářských trhů. Tedy proti tomu, že na trhy vyráží prodávat přebytky například ze zahrádky drobní pěstitelé. Ne lidé, kteří na farmářských trzích staví svoji obživu, ne největší okrádači státní pokladny a neplatiči daní. Prostě jen lidé, kteří jdou prodat bedýnku jablek nebo pár květáků, kterých se jim urodilo více.
A všichni tihle lidé by podle Babiše a Schillerové měli být v nepřetržitém spojení s Finančním úřadem, protože ten zajímá, kolik okurek prodali a zda zaevidovali každou prodanou ředkvičku. Jistě, řada prodejců si EET zřídí, protože jim nic jiného nezbude, ale naprosto jistě zmizí z farmářských trhů pestrost, zůstanou jen větší profesionální a poloprofesionální prodejci. Některé farmářské trhy možná zaniknou.
Nejsou totiž potřeba, protože proč by si měli lidé kupovat voňavé domácí klobásy od pána z druhého konce města, který je vyrábí pro radost, když si mohou koupit pěknou šizenou klobásku z Agrofertu, že? Andrej Babiš může vykládat o vybírání daní a tom, že všeci kranú klidně až do své smrti. Dokud ale bude sám tím, kdo na daních odvádí státu méně, než od téhož státu dostává na dotacích, může čekat jen výsměch a opovržení. Zaslouženě.