Vydraženo. Majetek bývalého majitele pneuservisu Františka Kajgra z Dobříše získali v dražbě příbuzní příbramského starosty Jindřicha Vařeky mladšího (hnutí ANO). Jeho otec Jindřich Vařeka starší, významný miliardář, příbramský boss a také osobní přítel Andreje Babiše, dokonal svůj plán na zničení podnikatele, kterému již dříve odebral jeho firmu. Ve čtvrtek tedy manželé Kajgrovi přišli i o střechu nad hlavou.
Na dražbě je pikantní, že majetek v dražbě získala rodina věřitele Jindřicha Vařeky, který Kajgra do insolvence dovedl rafinovanou taktikou. Česká televize již dříve pro tuto kauzu, která se nyní završila, použila pojem „insolvenční mafie„. Vařeka totiž vystupuje i v dalších kauzách, v nichž šlo o snahy převzít cizí firmu a o využívání insolvence. Jde zjevně o systém, který je známý i z podnikatelské minulosti Andreje Babiše.
Úzké vztahy s Babišem pomohly Vařekům v roce 2014 k ovládnutí Příbrami a miliardářův syn Jindřich Vařeka ml. se díky nim stal za hnutí ANO příbramským starostou. Jeho synovec Jan Šimek, vnuk bosse Vařeky st., získal v dražbě rodinný dům manželů Kajgrových a také obchod s potravinami. Starostova snacha získala v dražbě Kajgrovu chatu. Boss Vařeka st. tak dokázal Kajgrovi, že ho dokáže připravit o všechno, jak mu dříve předpověděl.
Deník FORUM 24 celý případ dlouhodobě sleduje. Byli jsme proto také přítomni více než podivně probíhající dražbě organizované agenturou BERM. Přes zjevnou nevoli přítomných bodyguardů se podařilo dražbu natočit.
Jak to celé začalo
František Kajgr se do problémů dostal poté, co do jeho firmy „Kajgr-prodej pneu“ investoval miliardář Vařeka, jinak majitel společnosti RAVAK (výrobce van) a zároveň člověk nechvalně známý z kauzy Oleo Chemical.
Až do té doby firma Františka Kajgra prosperovala a její tržby se pohybovaly kolem 150 až 200 milionů korun ročně. Rozhodně se tedy nedá říci, že by Kajgr hledal nějakého zachránce. Miliardář Vařeka ale Kajgra přesvědčil, že je třeba jeho firmu posunout dál v rozvoji a předestřel mu plán výroby biopaliv z odpadu z pneumatik, tedy velmi slibného byznysu. Jenomže biopaliva, to je v zemi, kterou řídí největší obchodník s touto komoditou Babiš, nebezpečné území, kde neplatí filantropie, třebaže se tak Vařeka nejprve tvářil.
Ve chvíli, kdy byly Vařekovy peníze investovány do rozvoje Kajgrovy firmy, skončilo mezi těmito muži přátelství. Vařeka měl totiž Kajgra díky úpisům v hrsti a začal po něm v rozporu s dohodami požadovat peníze zpět ihned. Celá věc došla tak daleko, že příbramský boss na sebe společnost nechal při podezřelé operaci přepsat a podnikatel Kajgr skončil v insolvenci. Celé měsíce předtím přitom Vařeka s Kajgrem spolupracoval a ve společnosti Kajgr-prodej pneu pracoval Vařekův vnuk Jan Šimek, syn bývalé poslankyně ODS Evy Dundáčkové.
„Udělám z vás bezdomovce“
Když se spor vyhrotil, Šimek pod Vařekovým dohledem založil společnost „Pneu Tiger“, shodou okolností s velmi podobným názvem, který zejména do telefonu může mnoha lidem znít stejně. Byl to také on, kdo podal návrh na insolvenci firmy Kajgr-prodej pneu. Vařekův vnuk Šimek je nyní zároveň i Vařekovým podřízeným a je zřejmé, že majetek v dražbě ve skutečnosti vydražili sami věřitelé, kvůli jejichž pohledávkám se dražba konala. Smyslem tedy zjevně není umořit pohledávky, nýbrž ponížit Františka Kajgra a splnit Vařekův slib, že se Kajgr stane bezdomovcem.
Šimek není mediálně neznámý člověk – v roce 2012 dostal roční podmínku za korupci. Televize Prima jej natočila, jak nabízel padesát tisíc korun úředníkovi, který mu nechtěl povolit umístění reklamní obrazovky na křižovatku v Příbrami.
Za zmínku také stojí, že do insolvenčního řízení se tehdy přihlásila společnost Marfipa, v jejímž vedení je mj. Jiří Limpouch, a ta si podle policejních zjištění, o nichž psal také týdeník Euro, odkoupila pohledávku za Vařekovy peníze.
Nepravomocný rozsudek soudu dal za pravdu Kajgrovi
Kajgrovi se ovšem nevzdali a o svůj majetek bojovali dál, až došlo k přelomovému, ač zatím nepravomocnému rozhodnutí soudu: převedení akcií „Kajgr-prodej pneu“ na Vařeku podle soudu neplatí a majitelem je stále František Kajgr.
Jenomže Vařeka se od té doby dalším soudům vyhýbal, a tak dříve než se mohl dostavit pravomocný rozsudek, proběhla 18. října dražba Kajgrova rodinného domu a obchodu s potravinami, která navázala na dražbu předchozí, v níž Kajgrovi přišli o chatu. Tu si koupila, jak již bylo uvedeno, snacha současného starosty Příbrami Jindřicha Vařeky ml. (hnutí ANO), který své křeslo v podzimních komunálních volbách obhájil.
Dražba vzbuzuje dojem, že rozhodnuto bylo předem
Do dražební místnosti v kulturním domě v Příbrami jsme dorazili kolem půl desáté. Aukci řídili dva zástupci agentury BERM, kteří na místě měli ještě dva členy ochranky. Za vstup na dražbu se platilo 100 korun a dražby se konaly celkem tři – nejprve obchod patřící Haně Kajgrové, manželce Františka Kajgra, poté pozemek na Dobříši a nakonec rodinný dům. Manželé Kajgrovi, kteří se na dražbu přišli podívat, tak zaplatili celkem 600 korun za to, aby mohli sledovat, jak jejich bývalý zaměstnanec kupuje jejich majetek pro člověka, který je obral úplně o všechno.
Vařekův vnuk Šimek se také dostavil, a to s ochrankou, neboli s obezřetně se tvářícím doprovodem muže s holou hlavou. S nelibostí sledoval, jak všechno natáčí kamera, a po skončení první dražby odmítal odpovědět na jakoukoli otázku.
Druhá dražba se konala o hodinu později a na tu už dorazil také Jiří Limpouch. Poté, co vystoupil ze svého luxusního, ovšem vypůjčeného vozu, žoviálně pozdravil oba členy ochranky BERMu, se kterými se zjevně dávno znal, hlasitým „Ahoj!“. A zjevné také bylo, že se přijel přesvědčit, zda vzhledem k přítomnosti médií nevzniknou při dražbě nějaké problémy.
Nejvíce zarážející byl ovšem ledový klid těch, kdo dražili majetek manželů Kajgrových, a samozřejmě i samotného Šimka, který oba dobře zná a který je dopodrobna seznámen s celou situací i s praktikami svého šéfa a dědy Jindřicha Vařeky staršího. Na aukci rodinného domu přišel ještě jeden zájemce, ovšem Šimek bez mrknutí oka přihazoval až na částku přes čtyři miliony korun, bylo jasné, že prostě a jednoduše věděl, že veškerý majetek musí koupit právě on.
Hned několik věcí pečlivého pozorovatele může zarazit – kromě vstupného na veřejnou dražbu není také běžné, aby jí byla přítomna ochranka. Zároveň je nemyslitelné, aby se na místě vyskytoval zástupce insolvenční společnosti, který se s dražiteli dobře zná, a dohlížel na situaci. A je velmi nestandardní, že majetek dlužníka nakoupil rodinný příslušník věřitele.
Některé aspekty dražby jsou navíc právně napadnutelné, například fakt, že se dražil majetek Hany Kajgrové, ač ona účastnicí insolvenčního řízení není. Dražba byla také označována jako dobrovolná, i když o dobrovolnosti lze hovořit jen těžko.
O peníze už nejde
Devadesátiletý miliardář Jindřich Vařeka zjevně nestojí o soukromý majetek manželů Kajgrových proto, aby získal zpátky své peníze. Ty už dávno má, jelikož provozuje Kajgrovu úspěšnou společnost s několika provozovnami. Podnikateli Kajgrovi ovšem slíbil, že z něj udělá „posledního bezdomovce na Příbrami“ a ve čtvrtek 18. října mohl každý, kdo dražbu sledoval, vidět, že právě toto je jediný cíl celého smutného divadla.
[ctete postid=“108601″ title=“Podnikatel Kajgr: Babišův přítel mi ukradl firmu. Kvůli biopalivům ze mě udělá bezdomovce“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/03/Screenshot-2017-03-19-20.25.26-385×230.png“ excerpt=“Krást peníze? Dnes už jsou podnikatelé připravováni rovnou o firmy, případně o celý “ permalink=“http://forum24.cz/podnikatel-kajgr-babisuv-pritel-mi-ukradl-firmu-kvuli-biopalivum-ze-me-udela-bezdomovce/“]108601[/ctete]
Když jde o to připravit někoho úplně o všechno, jsou lidé Vařekova typu velmi důslední. Když se totiž přijedete podívat do Bukové u Příbrami, na okraji Osady Vackov stojí chata, která Kajgrovým patřila. Jak jsme zmínili, na aukci, kterou také organizovala agentura BERM, si ji koupila snacha Vařeky ml. Opravdu se tak ale nestalo proto, aby tam jezdila na rekreaci, a evidentně ani ne kvůli prodeji této nemovitosti. Stav chaty je tristní. Celé týdny v ní zjevně nikdo nebyl, skrz okna vidíte pavučiny, za plotem vysoká tráva. Máte neodbytný pocit, že ten, kdo ji koupil, prostě jen nechtěl, aby ji dále vlastnil původní majitel. Ani rodinný dům, který si koupil Vařekův vnuk Šimek, není milionářskou haciendou. Je to obyčejný dům u frekventované dobříšské silnice, nicméně jde o domov Kajgrových, který si vybudovali společně před více než třiceti lety.
Co bude dál
František Kajgr se i nadále bude bránit. Předběžné opatření, které mohlo dražbu zastavit, zamítl insolvenční soudce Tomáš Jirmásek. Už počátkem listopadu by ale měl proběhnout soud, který může pravomocně rozhodnout o tom, že převod akcií na Jindřicha Vařeku st. neplatí. Takovýto verdikt by zneplatnil veškeré další kroky Vařeky a jeho lidí a Kajgr by se tak mohl domoci nejen vrácení svého soukromého majetku, zrušení insolvence a opět by byl majitelem Kajgr-prodej pneu. Otevřela by se také cesta k tomu, aby manželé Kajgrovi získali odškodnění za léta, která strávili ve strachu o své živobytí.
[ctete postid=“217918″ title=“Deník FORUM 24 k případu ožebračení F. Kajgra: Budeme dál bránit oběti mocenské zvůle“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/09/Screenshot-2018-09-13-15.26.13-385×230.png“ excerpt=“Tento příběh je děsivou zprávou o poměrech v Babišově režimu. Veškeré řeči o “ permalink=“http://forum24.cz/denik-forum-24-k-pripadu-ozebraceni-f-kajgra-budeme-dal-branit-obeti-mocenske-zvule/“]217918[/ctete]
Je ovšem docela dobře možné, že skutečnost bude mnohem prostší. Vařeka st. se soudům rád vyhýbá s výmluvou na svůj vysoký věk. V Příbrami vládne vzhledem k téměř neomezeným finančním prostředkům a přátelství s předsedou vlády pevnou rukou a jít proti němu si dovolí málokdo. Syn řídí radnici a pan Kajgr se doposud nedomohl téměř žádného zastání. Čtvrteční dražba je tedy fakticky dalším krokem k tomu, aby František a Hana Kajgrovi skončili na ulici se dvěma kufry a kartáčkem na zuby. A to jen proto, že se člověk znalý estébáckých praktik rozhodl jim zničit život.
Jindřich Vařeka st. je totiž stejně jako jeho přítel premiér Andrej Babiš veden ve svazcích agentů Státní bezpečnosti. Je možné, že se znají právě odsud. Každopádně to byl ale právě Jindřich Vařeka, který poradil Babišovi během jeho návštěvy v příbramské továrně RAVAK, že nacistické zařízení v Letech nebylo žádným koncentrákem pro Romy, a Babiš to pak ke své ostudě po Vařekovi opakoval. Jindřich Vařeka je také ten, kdo usiloval o ovládnutí firmy Oleo Chemical poté, co ji její zakladatelé odmítli prodat Babišovu Agrofertu. Znalci v oboru biopaliv tehdy spekulovali, že Vařeka chtěl získat podniky v oblasti druhé generace biopaliv právě pro Andreje Babiše, který vyrábí v chemičkách Agrofertu dosud jen zastaralá biopaliva první generace.
Postoj kritizované strany rodiny Vařeků:
Jindřich Vařeka st. odmítá na otázky deníku FORUM 24 již dva roky reagovat a neobjevuje se ani v jiných médiích. České televizi pouze před dvěma lety sdělil, že František Kajgr má dluhy a bude platit a „nemá žádnou šanci“. Starosta Příbrami Jindřich Vařeka ml. uvedl v rozhovoru s redaktory deníku FORUM 24 v roce 2017, že nemá s případem Františka Kajgra nic společného a že je to věc jeho otce.