Andrej Babiš se octl v ošemetné situaci. Vmanévroval ho do ní prezident Zeman svým prohlášením, že se v České republice vyráběl jed novičok, které velmi nahrálo ruským zájmům. Premiér stojí před dilematem, zda sporný výrok podpořit a nahněvat tak spojence, nebo nepodpořit a znovu popudit kromě Zemana i koaliční komunisty.

Pravdu mají ti, kdo tvrdí, že vedoucí představitelé České republiky v poslední době působí navenek jako nedůvěryhodní šašci. V horším případě jako nespolehlivý spojenec NATO, který nedokáže čelit ostudným provokacím vrtošivé hlavy státu. Kauza novičok, vnesená do tuzemského prostoru prezidentem Milošem Zemanem, nese všechny rysy absurdity současné doby. Jak to začalo?

Babiš: Je to skutečně lež

Velká Británie obvinila Rusko, že nese odpovědnost za otravu agenta Skripala a jeho dcery tímto zákeřným plynem. Moskva to odmítá a tvrdí, že tento typ látky byl vyráběn i v jiných zemích, mimo jiné v České republice. Ukázala tak na vzorek dalších možných pachatelů, aby rozmělnila podezření, které nakonec vedlo k vyhoštění téměř dvou stovek ruských diplomatů za účasti většiny členských zemí EU a Spojených států.

Toto nařčení odmítla jako naprosto skandální nejen demokratická opozice, ale i menšinová vláda hnutí ANO. „Spekulace o produkci látky novičok v České republice jednoznačně a zcela odmítáme, je to skutečně lež,“ prohlásil premiér Babiš koncem března v centrále NATO a totéž zopakoval na půdě Evropské unie.

Prezident Zeman, všeobecně považovaný za Putinovu marionetu, však vzápětí prohlásil, že pověří zpravodajskou službu BIS, aby ruské pochybnosti potvrdila, nebo vyvrátila. V rozporu s předpisy tento záměr oznámil veřejně, přičemž dosud není známo, zda s ním souhlasila vláda, bez jejíhož vědomí nemůže kontrarozvědku úkolovat.

„Senzační“ odhalení

Prezident s výsledky bádání seznámil veřejnost „senzačním“ odhalením v pravidelném pořadu Jaromíra Soukupa na TV Barrandov. BIS, kterou původně oslovil, výskyt inkriminovaného novičoku na našem území nepotvrdila, stejně jako žádná jiná odpovědná instituce – s výjimkou Vojenského zpravodajství.

Zeman uvěřil Vojenskému zpravodajství a vyložil, že se v České republice novičok, konkrétně látka typu A230, v malém množství vyráběla a testovala a následně byla zničena. Vyzrazením utajovaných informací mohl i podle vyjádření BIS spáchat trestný čin, čehož si musel být dobře vědom.

Prezidentova slova podle očekávání podpořili pouze místní kremelské výsadky KSČM a SPD Tomia Okamury. Ministerstva obrany a zahraničí naopak oznámila, že konkrétní látka A234, kterou byli otráveni Skripalovi, se u nás nevyráběla a netestovala ani v mikroskopickém množství. Její výskyt na našem území vyloučila i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, která má na starost dodržování úmluvy o nešíření chemických zbraní.

Na prezidentův výstup znovu ostře zareagovala opozice, která jej chce rozebrat na parlamentní půdě. Všechny výhrady se nesou v duchu usnesení přijatého senátním bezpečnostním výborem, považující Zemanovo prohlášení za „gesto zpochybňující zahraničněpolitickou orientaci státu, důvěryhodnost jeho spojenců a napomáhající v šíření lživého obvinění České republiky za strany Ruské federace“.

Následujte Zemana

Nehledě na nízkou validitu a rozporuplnost zveřejněných informací byl džin vypuštěn z láhve. Zemanova „objevu“ se okamžitě chytily ruské úřady. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová sice připustila zničení látek testovaných v České republice, současně však dala najevo, že tomu tak nemuselo být a nařkla britskou premiérku Theresu Mayovou ze lži. Požaduje kvůli tomu vysvětlení od NATO.

„Kdo to ověřil? A jak to bylo zdokumentováno? Tyto otázky, týkající se NATO, byly dnes položeny a zůstávají tu. Je potřeba na ně odpovědět,“ uvedla Zacharovová. „Severoatlantická aliance nevěděla, že se na území České republiky syntetizoval novičok? Otázkou je, kdo, jak a na jaké úrovni se ze strany NATO účastnil dohledu nad těmito programy. Chtěla bych slyšet oficiální stanovisko aliance, které členské země NATO se zabývají podobnými výzkumy. Následujte Zemana a udělejte to, co je třeba udělat,“ apelovala.

Mezinárodní skandál

Jak vidno, výrok české hlavy státu nelze brát jen jako neškodné klábosení nad kávou jen mimoděk utrousené během přátelského rozhovoru s poddajným novinářem, ale jako vážný mezinárodní skandál, poškozující zájmy našeho aliančního spojence Velké Británie, ale i České republiky. Pokud se tedy vláda, která nese faktickou odpovědnost za zahraniční politiku, stále cítí součástí západních struktur, a nikoli zájmové sféry Kremlu. To je věc, která i vzhledem k minulým zkušenostem Zemana nijak netrápí.

Prezidentovo extempore zaskočilo i premiéra Babiše. „Překvapující je pro mě hlavně to, že jedna služba tvrdí něco a jiná něco jiného,“ zmohl se jen na chabou reakci, a následně odmítl žádost svého místopředsedy z hnutí ANO Petra Vokřála a ČSSD na svolání Bezpečnostní rady státu. Oznámil pouze, že se sejde s řediteli BIS a Vojenského zpravodajství.

Jak premiér zareaguje a na čí stranu se přikloní? Tady nelze příliš lavírovat a hrát si na chytrou horákyni, zvláště když „důkazy“ podané Zemanem jsou velmi chatrné a s útokem v Británii nemají nic společného. Jenže Babiš, jehož vláda stále nemá důvěru, je v prekérní situaci a už jednou byl Hradem donucen změnit názor v souvislosti s raketovým útokem spojenců v Sýrii.

Tlaky Hradu a KSČM

Tento zásah podpořily všechny členské státy NATO a náš tradiční spojenec na Blízkém východě Izrael. Důvody útoku proti Asadově chemické infrastruktuře byly jistě velmi pádné a měly i širší geopolitické souvislosti. Jen stěží si lze představit, že by Česká republika zůstala jako jediný člen aliance stranou.

Premiér v demisi, který kvůli své kontroverzní pověsti a obchodním zájmům nutně potřebuje prokázat prozápadní směřování, nejprve útok podpořil jako nevyhnutelný. Po následném jednání s prezidentem však otočil a zkritizoval za prezentaci totožných názorů svoje ministry Martina Stropnického a Karlu Šlechtovou, kteří prý neprezentovali jednotné stanovisko vlády.

To bylo už potřetí v krátké době, kdy Andrej Babiš po vyhoštění tří ruských diplomatů kvůli aféře novičok a vydání ruského hackera Nikulina do Spojených států šlápl do vosího hnízda. Dostal se do rozporu jak s východní orientací současného osazenstva Hradu, tak koaličních komunistů, zásadních odpůrců NATO, kteří začali vyhrožovat, že vládu nepodpoří.

Věru složité dilema, ale vláda by se vzhledem k mezinárodnímu přesahu tohoto skandálu a ohrožené pověsti České republiky měla vyjádřit jednoznačně.

Revue Forum Banner
Jiří Sezemský
Jiří Sezemský
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora