Mnoho z nás to vědělo. A mnoho z nás na to také upozorňovalo. Tehdy ministr financí, dnes premiér v demisi Andrej Babiš prostřednictvím svých novin očerňuje konkurenci a manipuluje veřeným míněním. Prostřednictvím státní správy likviduje nepohodlné firmy. A nerespektuje ani jedinou dohodu, kterou jako politik udělal. Že všechna tato tvrzení platí, se ale veřejnost dozvěděla právě před rokem, když na scénu vstoupila skupina Šuman, která přinutila Andreje Babiše k jedné věci, kterou nemá rád: Mít strach z pravdy a z toho, kdo na něj má složku.

Můžeme samozřejmě spekulovat o tom, jak etické či neetické je nahrávat cizí rozhovory a poté je zveřejňovat. V zemi, kde Lidové noviny patřící premiérovi země je ale tato otázka poněkud nesmyslná. Všechno, co nám ukázala Skupina Šuman na svém slavném twitterovém účtu bylo v jednoznačném veřejném zájmu: Spousta lidí, kteří doposud zavírali oči nad tím, jak nebezpečná a bezskrupulózní je moc Andreje Babiše, si konečně uvědomila, s kým má tu čest.

Skupina Šuman poprvé promluvila již na podzim 2016, kdy v jednom z příspěvků na sociální síti Twitter zmapovala estébáky, kteří působí v Babišově okolí. Není jich málo – logicky proto, z jakého prostředí premiér v demisi pochází a jakou má minulost. To hlavní ale mělo teprve přijít.

První nahrávka, která byla zveřejněna 1. května 2017, sice upoutala pozornost, ale ze židle zvedla jen ty pozorné. Dozvěděli jsme se, co si Babiš myslí o svých koaličních partnerech nebo o svých zaměstnacích (Petr Kamberský je k*kot, říkal majitel Mafry) a také to, že měl v úmyslu ovlivňovat rozhodčí soud přes současného šéfa Hospodářské komory a poradce Miloše Zemana Vladimíra Dlouhého. Poslouchači autentické zvukové stopy Andreje Babiše se ale spíše smáli.

A pak přišla další nahrávka a s ní odhalení pseudonovináře Marka Přibila, tehdy stále ještě redaktora Mladé fronty DNES. Ukázalo se, že pánové společně plánovali kompromitující články proti ČSSD, speciálně proti ministru vnitra Milanu Chovancovi. Tuto Babišovu nenávist stojí zato připomínat zejména ve chvíli, kdy vidíme jeho bezprecedentní útoky na bezpečnostní složky, které ještě tehdy neměl pod kontrolou.

Na třetí nahrávce už došlo k tomu, že si Babiš s Přibilem listovali v živém policejním spisu (autorce tohoto textu tehdy Přibil tvrdil, že neví, co je to živý spis) a dohodli se, že „by to nechali před ten socanskej sjezd“.

Šuman – ať už byly jeho důvody jakékoli – předkládal českým občanům, tedy voličům, jasný obrázek toho, koho se chystají zvolit předsedou vlády.

Pak přišly Šumanovy karty, na kterých jsme si mohli připomenout, že bojovník proti korupci Babiš tu s námi je posledních několik desítek let a ten Matrix, proti kterému bojuje, pomáhal vybudovat prostřednictvím geniální klientelistické sítě.

Díky Šumanovi víme i to, že banka HSBC měla informace o pravém vlastníkovi Čapího hnízda. Víme, že když Babiš zaúkoluje Finanční správu, aby zničila jeho konkurenční firmu, říká se tomu, že „naši na ně klekli“. No a nakonec také víme, že „pravda a láska“ by měly „jít do p*či“.

Přes všechno, co Šuman české veřejnosti ukázal, je Andrej Babiš premiérem. Nezbývá než se ptát velkých médií – Mafry, TV Nova, TV Prima a dalších, proč se nevěnovala tak zásadním věcem, jako jsou nahrávky vysoce postaveného politika, který prokazatelně zneužívá svou moc. A nezbývá než se ptát kolegů Marka Přibila, jak se jim v Mafře vlatsně pracuje.

Andrej Babiš právě před rokem poznal, že když má člověk tolik kostlivců ve skříni jako on, jednou se najde někdo, kdo je vyndá na světlo. A Šuman nám tak zanechal nejen autentickou zvukovou stopu, ale hlavně důkaz o tom, kdo nám bude další roky vládnout: Tedy člověk, který se nezastaví před ničím.

Podpořte nezávislou žurnalistiku! ZDE si můžete předplatit Revue FORUM. Děkujeme.

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora