Když Bohuslav Sobotka oznámil, že rezignuje na funkci premiéra, tvrdili politici Babišova hnutí ANO, že jejich šéf přece nejasnosti kolem svých financí vysvětlil. Ve skutečnosti však v Babišově dopise, který prý vše objasnil, vůbec nesedí Babišem tolik milované selské počty.

V Agrofertu, který si pravidelně sjížděl, se nejvíc věnoval těm nejhorším společnostem. Bil se o každou korunu. Pokud šlo ještě na poslední chvíli srazit cenu, a je jedno zda o korunu nebo milion, zkusil to. Na straně příjmů se vždy choval podle Babičky. Tedy podle hesla, že dobrý hospodář musí pro korunku přes plot skočit. Pro řadu lidí je nesrozumitelné, že pro „pouhých“ padesát milionů na Čapí hnízdo by byl Andrej Babiš ochotný riskovat podezření z dotačního podvodu. Ale to je jeho styl jít až na hranu. Čapí hnízdo bylo příjemcem i takových dotací jako 2190 korun ročně na plemenného berana nebo 3285 korun na kozla. Víte, kolik kozlů a beranů je třeba podojit, abyste dostali 50 milionů?

Jak moc přístup hospodáře pozorně sledujícího výsledovku každého kousku Agrofertu kontrastuje s vysvětlením, jež předkládal v případu nezdaněných dluhopisů… Když se Andrej Babiš snažil v dopise pro předsedu sněmovny rozptýlit podezření, že dluhopisy Agrofertu použil jako prostředek, aby z něj vytáhl peníze a nemusel je danit, šly selské počty stranou. Vzduchem létaly miliony a miliardy, jako by o finance vůbec nešlo.

V onom dopise, jenž předcházel demisi premiéra Sobotky, se objevují tvrzení, nad nimiž zůstává selský rozum stát. Nedaněné dluhopisy za šest procent ročně, které Babišův Agrofert vyplácel Babišovi, podle něj nebyly drahé. Babiš v dopise píše, že šlo o standardní úrok u nezajištěného dluhopisu na deset let a firma je vydala, protože potřebovala dlouhodobé financování na zvažované investice. Jako důkaz potřeby si půjčit uvádí, že objem bankovních úvěrů celé skupiny od roku 2012 (kdy Agrofert dluhopisy vydal) do roku 2016 vzrostl o více než sedm miliard. „Nelze snad jasněji vysvětlit, že potřeba dlouhodobého dluhopisového financování skupiny Agrofert byla zcela odůvodněná,“ píše

Výběr období, kterým v dopise potvrzuje potřebu úvěrů, zavání učebnicovou účelovostí. On totiž nezmiňuje, že kolem inkriminovaného roku 2012 se žádný raketový nárůst zadluženosti, kvůli němuž by Agrofert nutně ihned potřeboval mimobankovní půjčky, nekonal. Naopak – od roku 2012 do roku 2015 vzrostl objem bankovních úvěrů a výpomocí celé skupiny jen o miliardu, a mezi lety 2014 a 2015 se dokonce objem o miliardu snížil.

Co je však zásadnější. Babišův Agrofert koncem roku 2012 vydal korunové dluhopisy za tři miliardy se splatností za deset let a výnosem šest procent ročně. Jediným kupujícím jediných dluhopisů, které kdy Agrofert vydal, byl Andrej Babiš. Půjčoval firmě nadvakrát, a to již jako aktivní politik, podruhé dokonce jako ministr financí v roce 2014. Dohromady půjčil Agrofertu zhruba 1,5 miliardy. Víc nemohl, protože už neměl peníze. To řekl sám a potvrzují to nepřímo i jeho daňová přiznání. Agrofert mu v letech 2012, 2013 a 2014, tedy v letech, kdy firma dluhopisy vydala a Babiš je uhradil, vyplatila 1,05 miliardy hrubého na manažerských odměnách. Pokud k tomu přičtete vyplacené úroky z dluhopisů (za rok 2014 necelých 80 milionů, v roce 2015 již 90 milionů), dojdete k částce přes 1,2 miliardy.

Jinak řečeno, pokud by Agrofert skutečně potřeboval dlouhodobé peníze, stačilo nevyplácet je majiteli. Ale to by zase Andrej Babiš neměl v té době za co ty výhodně úročené dluhopisy koupit, že ano…

Úrok byl nastavený (a neznámým znalcem stvrzený) na šest procent ročně. Agrofert si ve stejnou dobu půjčoval od bank za dvě procenta v průměru za všechny úvěry. Vyplývá to z výročních zpráv holdingu, potvrzují to i konkrétní úvěry firmám ve skupině. V tom se také skrývá odpověď, proč koupil dluhopisy jen Babiš a zbytek (zhruba půlku ze tří miliard) nikdo nikdy nevyužil. Nemohl. Byly jen pro majitele.

Co by se dělo, kdyby Agrofert Babišovi nevyplácel úroky šest procent ročně? Zbláznili jste se? Víte, kolik by si za to Agrofert mohl pořídit dotovaných kozlů?

Článek vyšel v magazínu Reportér, který si můžete předplatit ZDE.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner