Redakce vydavatelství Mafra měly v úterý těžký den. Všichni zaměstnanci tam vědí, že jsou terčem posměchu a zájmu eřejnosti za to, že neustále zamlčují důležité kauzy jeho majitele a že v den, kdy se konají různé protesty proti němu, píší například o autolékárničkách. Tentokrát byly demonstrace opravdu velké a nebylo možné je úplně ignorovat, i když se pánové Jaroslav Plesl a István Léko moc snažili.

V MF DNES umístili na titulní stranu fotografii z demonstrace. Nestála jim sice za hlavní článek, protože tam bylo nutno zabývat se příjmy poslance. To je taková věc, která zaujme každého spravedlivě rozhořčeného Čecha. Ale když se blíže podíváte na to, jak je umístěna fotka z protestů, možná vás zaujme titulek nad ní: „ČSSD počítá s účastí v Babišově vládě.“ To je vážně zajímavé, protože článek je až pod fotkou. Tak se možná protestovalo i proti sociální demokracii, ne?

A pak je tu výkladní skříň české žurnalistiky, kterou jsou odjakživa Lidové noviny. Nebojte se, nepovažovaly to za zásadní. Na titulní straně poutají informaci ze strany tři (takže se dozvíte, že „na titulku to přece dali“), ale opět – hlavní fotografie to není, hlavní článek také ne.

Zmiňovaný hlavní článek napsal mistr investigativy Ondřej Koutník s kolegyní, jedná se o to, že prezidenta Miloše Zemana jeho spolupracovníci izolují – věc, kterou už popsal například server Aktuálně.cz. Takže vězte, že mohla být agendou novin kdykoli jindy, například ne tehdy, když je znovu jmenován předsedou vlády člověk, proti kterému po celé české republice protestovaly tisíce lidí.

Nezbývá než připomenout, že na demonstracích se o MF DNES a Lidových novinách také mluvilo. Martin Jaroš například MF DNES označil za stranický plátek hnutí ANO a ukázal jejich pondělní hlavní článek o tom, kolik nová vláda slibuje kilometrů dálnic. Někteří lidé měli transparenty, které hlásaly: Babiš lže, jako když MF DNES tiskne.

Chápeme, že v takovém případě se o demonstrantech píše těžko. Museli byste se pak v Babišových novinách věnovat demonstracím proti Babišovi, na nichž se hovořilo i o Babišových novinách. A ano, to je složitá absurdita.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora