Premiér v demisi Andrej Babiš pokračuje v tlaku proti nepohodlnému řediteli GIBS Michalu Murínovi. Chce do něj zapojit i státní zástupce. V téže chvíli zabrala jeho pátá kolona v České televizi. Redaktor Jiří Hynek citoval z důvěrného dokumentu olomouckého žalobce Iva Ištvana, který má údajně prokazovat Murínovo pochybení.

V situaci, kdy menšinová vláda hnutí ANO, která má zatím důvěru pouze prezidenta Zemana, provádí čistky ve státní správě, pokračuje premiérův útok na strategicky důležitý post ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Pozorná sekretářka 

Michal Murín oznámil, že na něj Andrej Babiš činil nátlak, aby sám rezignoval, jinak to půjde se skandálem. Služební zákon totiž jeho snadné odvolání neumožňuje. Ředitel odstoupit odmítl a vzápětí na něj premiér osobním dopisem poštval finanční kontrolu ministerstva financí.

Premiér v demisi poté, co jeho skandální vydírání prasklo, vypráví do médií, že ředitel nemá jeho důvěru a je nespokojený s hospodařením GIBS. Ohání se „složkou“ olomouckých státních zástupců Iva Ištvana, ze které nesmí citovat a kterou prý náhodou našla sekretářka v počítači. Znovu aktivizuje ty samé žalobce, kteří opakovaně projevili součinnost s jeho politickými zájmy.

V této chvíli (9. 3. 2018) vstupuje svou reportáží do hry investigativní redaktor Jiří Hynek, Babišův pilíř ve zpravodajství České televize. Hynek těží ze svých kontaktů na okruh Roberta Šlachty a vrchní státní zastupitelství, odkud stabilně čerpá exkluzivní informace. Sám se veřejně chlubí, že cituje z pečlivě vyselektovaných živých spisů kauz, zasahujících Babišovy konkurenty v politice i byznysu.

Proč byl ředitel GIBS obcházen? 

Hynek tentokrát získal tzv. opatření Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, kterým operuje Andrej Babiš. Šéf inspekce podle něj údajně brzdil vyšetřování úniku informací, a to tím, že odmítal přesně vysvětlit, od koho se dozvěděl, že inspekce prověřovala někdejšího náměstka policejního prezidenta Zdeňka Laubeho. Murín o tom podle vrchních žalobců neměl vědět, jenže otázka také může znít, proč jimi byl ředitel GIBS obcházen?

Tato „kauza“ pochází z doby, kdy se Ištvanovi lidé snažili prokázat absurdní a nepotvrzenou konstrukci, že za policejní reorganizací na jaře 2016 stojí zájmy blíže nespecifikované mafie. Šíření této utopické vize se tehdy rádo ujalo hnutí ANO, které ji společně s pokusy kriminalizovat vedení policejního prezidia zapojilo do své volební kampaně.

Laube ani Murín nakonec z ničeho nebyli obviněni. Naopak vyšlo najevo, že se sami olomoučtí žalobci svými postupy octli za hranou zákona a procesních předpisů a jejich důvěryhodnost byla významně nalomena.

Důvody ke kázeňskému řízení nebyly 

Jiří Hynek ze spisu podrobně citoval. Mimo jiné Murín „… svým jednáním bránil tomu, aby prověřování této trestní věci bylo provedeno bez zbytečných průtahů, čímž současně porušil své povinnosti vyplývající z jeho postavení ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů…“ Olomoučtí žalobci jej na jaře 2017 zaslali tehdejšímu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi s tím, že je třeba prověřit, zda nejde o kázeňský přestupek.

Sobotka však prohlásil, že skutečnosti, které z materiálu vyplývaly, nebyly takové závažnosti, aby jej opravňovaly zahájit kázeňské řízení. „Na svém rozhodnutí trvám. Nevidím v tom cokoli, co by teď mělo být předmětem odvádění pozornosti od podstaty věci, kterou je nevybíravý nátlak předsedy vlády na výměnu ředitele GIBS,“ uvedl.

Státní zástupci znovu na scéně 

Andrej Babiš se však nehodlá vzdát a k dosažení svých zájmů znovu hodlá zatáhnout na scénu čelné státní zástupce Pavla Zemana, Lenku Bradáčovou a Iva Ištvana. Ti už jednou stanuli po jeho boku ve sporu o Roberta Šlachtu, o kterého se nakonec tehdejší ministr financí postaral uměle vytvořenou trafikou v celní správě.

Murínovou kauzou se už zabýval sněmovní bezpečnostní výbor, jehož členové se zavázali mlčenlivostí. Podobně jako ředitel Murín, který už před výborem vypovídal, a proto nemohl reagovat ani na Hynkův podpásový útok. Babiš chce výbor požádat, aby vyslechl i výše zmíněné státní zástupce. Ti se už zúčastnili jím svolané Bezpečnostní rady státu a ústy nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana podpořili Babišovu tezi, že GIBS čelí „systémovým problémům“. Skutečně mu půjdou na ruku?

To jsou ovšem jen zástupné argumenty, Prchalovy báchorky pro voliče hnutí ANO, kteří uvěří všemu. Premiér chce ve skutečnosti ovládnout GIBS, jelikož je v několikanásobném střetu zájmů. Není totiž jen trestně stíhaný kvůli kauze Čapí hnízdo, ale vyšetřované jsou další případy přímo s ním spojené – korunové dluhopisy nebo podezření z bankovních manipulací ve prospěch Agrofertu.

Přes inspekci sice nelze přímo vstupovat do živých kauz, ale je možné například kriminalizovat policisty, kteří se na těchto kauzách podílejí, a dosáhnout tak jejich výměny. Impérium hnutí ANO potřebuje bezohledně a s pomocí vyfabrikovaných důvodů odstranit z cesty všechny, kdo se mu pletou do cesty. Jestli se takhle chová mafie? Je to velmi podobné.

Snaživý Babišův pomocník 

Jiří Hynek osobně nenatočil jedinou reportáž o kauzách spojených s hnutím ANO. Svých kontaktů nezřídka využívá k vypouštění jednosměrných informací výměnou za exkluzivitu, která spočívá v účasti jeho štábu na mediálních divadlech policejních monstrakcí, které ovšem zpravidla s odstupem času nepřinášejí konkrétní výsledky.

Příkladem jsou policejní kauzy Vidkun a Bereta, kriminalizace majitelů továrny na výrobu biopaliv Oleo Chemical, on-line zpravodajství z rozpadající se aféry na úřadu vlády a další. Jeho reportáže přitom často kopírovaly informace současně vypouštěné do tisku ve vlastnictví Agrofertu a otvírají kauzy spojené s Babišovou konkurencí.

I dnes nezaváhal a zapojil se do politického boje po Babišově boku, jako naposledy ve sporu o policejní reformu, kdy se podílel na nezákonné aktivitě odsouzeného bývalého detektiva ÚOOZ Jiřího Komárka. Blízký Šlachtův spolupracovník v Hynkově reportáži nepravdivě napadl policejního prezidenta Tomáše Tuhého z „brutálního úniku informací“. Odpovědností za tuto vylhanou a očerňující reportáž se nikdo nezabýval.

Stejný okruh zdrojů dnes Hynkovi zřejmě dodává munici proti Murínovi. V době sílících útoků zájmového konglomerátu Hradu, KSČM, Okamury a hnutí ANO na Českou televizi může být Andrej Babiš aspoň s jeho výkony spokojen. S pravděpodobností hraničící s jistotou by ho „zkorumpovanou pakáží“ nenazval. Že by čekatel na vyšší funkci?

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Jiří Sezemský
Jiří Sezemský
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora