
Bývalý vedoucí ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek FOTO: ČTK
FOTO: ČTK

Bývalý Šlachtův detektiv Jiří Komárek pokračuje v útocích na vyšetřovatele Čapího hnízda Pavla Nevtípila. Poskytl rozhovor webu Parlamentní listy, kde stejně jako nedávno na TV Barrandov neprůkazně fabuloval a znovu napadl i Lenku Bradáčovou. Kdy zakročí státní zastupitelství?
[ctete postid=“236242″ title=“Čistky, zásahy do vyšetřování Čapího hnízda. GIBS přebírá roli Šlachtova ÚOOZ“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/08/Dragoun-Babiš-385×230.jpeg“ excerpt=“Nový ředitel GIBS Radim Dragoun splňuje očekávání, které do něj vkládá premiér Babiš. “ permalink=“http://forum24.cz/cistky-zasahy-do-vysetrovani-capiho-hnizda-gibs-prebira-roli-slachtova-uooz/“]236242[/ctete]
Někdejší vedoucí ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jiří Komárek se poprvé zviditelnil lživým nařčením policejního prezidenta Tomáše Tuhého v České televizi v létě 2016 během války o policejní reorganizaci. Bez důkazů ho obvinil z úniku informací ze živé kauzy. Sám přitom použil zmanipulovaný policejní spis a jeho pomluva se rychle rozšířila do všech médií. Stvrdila paranoidní a následným vyšetřováním nepotvrzenou komunikační linku hnutí ANO, že policejní reorganizaci zorganizovala mafie.
Komárek na protest odešel z policie a podobně jako jeho šéf Robert Šlachta zakotvil u ministra financí Andreje Babiše. Nastoupil do Finanční správy a pokračuje ve službách svého ochranitele, který na policisty bývalého ÚOOZ nedá dopustit. Není divu, jelikož Komárek veřejně a opakovaně zpochybňuje hlavního vyšetřovatele Čapího hnízda Pavla Nevtípila.
Opakované útoky
Jiří Komárek letos s plnou palebnou silou znovu nastoupil do médií se svými fantaskními teoriemi o okolnostech vyšetřování dotačního podvodu premiérovy farmy. Poprvé tak učinil koncem ledna v pořadu Moje zprávy čerstvého politika Jaromíra Soukupa, který svoji televizi zneužívá k politickému boji a očerňování nepohodlných.
Nyní Šlachtův blízký spolupracovník pokračuje v útocích na komisaře Pavla Nevtípila na webu Parlamentní listy (21. 2. a 25. 2. 2019), jemuž poskytl rozsáhlý rozhovor. Šel v něm do takových podrobností, že je otázkou, kde k těmto informacím přišel a zda si při jejich zveřejnění nepočínal v rozporu se zákonem.
V úvodu si Komárek postěžoval, že po jeho „výbušné“ výpovědi na TV Barrandov bylo v médiích ticho po pěšině. „Vzhledem k tomu, že jsem mluvil i o tom, že policie byla zneužita k ovlivnění volební kampaně, a tím pádem i k ovlivnění budoucího rozdělení politického vlivu v této zemi, jsem měl za to, že se média, ale především státní instituce budou o věc přece jen více zajímat,“ divil se.
Znovu bez důkazů
O co šlo? „Podle toho, co vím, existovala v případě Čapího hnízda silná pochybnost týkající se vyšetřovatele kauzy tehdejšího ministra financí, dnes premiéra České republiky, policisty Nevtípila. A to taková, že tento policista pracuje na zakázku a podle pokynů úplně někoho jiného než svého nadřízeného nebo státního zástupce,“ zopakoval Komárek pro Parlamentní listy.
Stejně jako na TV Barrandov pro toto závažné tvrzení nepředložil žádné důkazy. Snažil se na základě starších odposlechů obvinit Nevtípila z propojení s advokáty lobbisty Iva Rittiga v jiné kauze tunelování firmy Neograph, které nebylo následným vyšetřováním nijak prokázáno a už v roce 2014 bylo odloženo.
Případ Neograph často používá Andrej Babiš při vlastní obhajobě, že kauza Čapí hnízdo byla objednaná a vykonstruovaná. Komárkovo angažmá názorně potvrzuje, z jakých zdrojů přitom čerpá. Podle této logiky by byl ovšem podezřelý z nekalostí i současný premiér, který se s Rittigem zná přes dvacet let, tykají si, scházeli se a podle kontroverzního lobbisty mají „spolu leccos za sebou“. Prověřoval už někdo tyto informace?
Po čistkách v policii
Podle Komárka bylo nejhorší, „že jak státní zastupitelství, tak nadřízení vyšetřovatele Čapího hnízda věděli o spojeních mezi ním a lidmi z okolí pana Rittiga, věděli minimálně o tom, že Nevtípil je úkolován těmito osobami v kauze Čapího hnízda, a neudělali vůbec nic. Nechali Nevtípila vyšetřovat člena vlády, a to i přes takto závažná podezření“. Z čeho tak soudí?
Komárek se podivoval, že nikdo už dříve nepodal oznámení na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS), vyšetřující trestnou činnost policistů. Zmínil také, že dnes už ve funkcích nejsou policejní funkcionáři odpovědní za vyšetřování Čapího hnízda. Je skutečností, že ředitele pražské policie a Nevtípilova obhájce Miloše Trojánka a ředitele GIBS Michala Murína nahradili lidé z Babišova vlivového okruhu po rozsáhlých čistkách, které nadále probíhají v policejních složkách.
„Po dvou letech se také o celou záležitost kolem pana Nevtípila začaly zajímat orgány GIBS,“ zmínil Komárek aktuální stav, kdy nový ředitel GIBS Radim Dragoun, vybraný Babišovou výběrovou komisí, zahájil prověřování komisaře Nevtípila. Využil k tomu citace z rozsudku Vrchního soudu v Praze ve zmíněné kauze Neograph, zpochybňující vyšetřovatelovu nestrannost. Nepřinášejí však nic nového a vyšetřování GIBS tak zavání účelovostí.
Zpochybnění Bradáčové
Je pozoruhodné, že Komárek fakticky zpochybňuje i dohled nad kauzou Čapí hnízdo pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, která musela o všech okolnostech kauzy Neograph vědět, jelikož spadala do jejího dozoru. Kdyby vyšetřovatele Nevtípila považovala za nedůvěryhodného, musela by se logicky ozvat dřív. Navíc její dohledová prověrka neshledala žádné pochybení či podezřelé okolnosti vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, kritizovala pouze její průtahy.
O špatných vztazích Komárka s Bradáčovou, kterou napadl už v rozhovoru s Jaromírem Soukupem, svědčí i jeho další invektiva, když se vrátil ke svému prvoinstančnímu soudu kvůli nařčení Tuhého, který proběhl předloni v prosinci.
Během soudního líčení poprvé zpochybnil vyšetřování Čapího hnízda. „Zde jsem se při popisování důvodů, které mne vedly k mému vystoupení v České televizi, zmínil i o těch odposleších lidí kolem lobbisty Rittiga ve vztahu k Čapímu hnízdu a vyšetřovateli Nevtípilovi,“ uvedl.
Vzápětí prozradil, že „někdo, a já si myslím, že v jednací síni přítomný dozorující státní zástupce Prygl, který během líčení neustále psal zprávy na svém mobilu, informoval o tom, že mluvím o Nevtípilovi a Čapím hnízdě vrchní státní zástupkyni Bradáčovou. Ta se neudržela a zavolala jednomu z mých kolegů a rozčilovala se nad tím, co to u soudu říkám o Nevtípilovi a Čapím hnízdě. Řekla také, že jestli si myslím, že mi to nějak pomůže, tak že se pletu, že dostanu podmínku.“
Naznačoval přitom, že o rozsudku státní zástupci věděli předem. Následně vytvořil konstrukci rozsáhlého spiknutí proti své osobě, kdy byl údajně pronásledován a odposloucháván tajnými službami a GIBS.
Bradáčová Komárkovy výroky odmítla
To je velmi závažné obvinění Vrchního státního zastupitelství v Praze, které ke Komárkově výpovědi u Soukupa mlčelo, ale nyní už jeho slova odmítlo.
„Co se týče veřejných prohlášení pana Jiřího Komárka, tato lze v souhrnu označit za nepravdivá. Veškerými tvrzeními, které učinil pan Komárek jak veřejně, tak přímo zaslanými orgánům činným v trestním řízení, se tyto odpovědně zabývaly, což je panu Jiřímu Komárkovi prokazatelně známo,“ uvedla Lenka Bradáčová v prohlášení pro server Česká justice (27. 2. 2019).
Je přitom skutečností, že agilní Babišův advokát Komárek byl ochoten vypovídat na sněmovním Mandátovém a imunitním výboru před druhým hlasováním o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání.
Nebyl ale zbaven mlčenlivosti a pražská vrchní státní zástupkyně Bradáčová jeho výpověď už tehdy zpochybnila, jelikož nemohl mít přístup do příslušných živých kauz. Od té doby jí nemůže přijít na jméno.
[ctete postid=“232846″ title=“Soukupova fraška s Komárkem. Jak dezinformovali o kauze Čapí hnízdo“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/01/Šlachta-Komárek-fiasko-385×230.jpeg“ excerpt=“Jaromír Soukup si do pořadu Moje zprávy pozval Jiřího Komárka, bývalého blízkého “ permalink=“http://forum24.cz/soukupova-fraska-s-komarkem-jak-dezinformovali-o-kauze-capi-hnizdo/“]232846[/ctete]
Komárkův soudní případ dopadl velmi podivně. Prvoinstanční soud mu uložil roční podmínku s odkladem na dva roky. Odvolací Krajský soud v Praze ho ovšem loni v dubnu zprostil obžaloby s neuvěřitelným odůvodněním. Přiznal, že Komárek svým jednáním naplnil znaky žalovaného přečinu, porušil právo povinnosti mlčenlivosti a nestrannosti a zasáhl do osobnostních práv policejního prezidenta. Jednal prý však ve veřejném zájmu a tento pohled nakonec převážil.
Absurdní precedens
Zatímco Komárek byl zproštěn viny a stát mu dokonce přiznal odškodnění 55 tisíc korun, Tuhý se nedočkal ani satisfakce, ani finančního odškodnění. Na rozdíl od Komárka se od státu nedočkal ani omluvy.
Odvolací soud tak vytvořil absurdní precedens. Za veřejný zájem lze označit lživé veřejné napadání oponentů, za které nikdo nenese odpovědnost. I proto dnes může Babišův policista, oceněný i Janečkovým Nadačním fondem proti korupci, nadále vystupovat v médiích s nedoloženými obviněními nejen Pavla Nevtípila, ale i Lenky Bradáčové.
Kdy proti této anarchii jednoho zhrzeného expolicisty zakročí státní zastupitelství, zodpovědné za zákonný průběh vyšetřování?