Ostrá reakce na článek, který zveřejnil server iDnes.cz, spadající pod vydavatelství Mafra, jehož majitelem je Andrej Babiš, se objevila na Facebooku ministerstva zemědělství. Úřad, který vede Marian Jurečka, se ohrazuje proti tvrzení internetového deníku, že by chystal omezovat prodej mléka. Ministerstvu nejvíce vadí, že si autor článku své informace vymyslel a kvůli podrobnostem vůbec nekontaktoval úřad, a proto posléze lhal. Svou nespokojenost doplnilo ministerstvo varovnou fotografií.

Stížnost na objektivitu médií, které vlastní ministr financí, není první. Málokdy je ovšem kritika titulů vydavatelství Mafra takhle ostrá. „Tohle portál iDNES.cz přehnal. Aniž by si ověřil informace, tvrdí něco, co není vůbec pravda,“ píše se na facebookovém profilu ministerstva zemědělství. „Redaktor Filip Horáček bohužel ani nepočkal na naše vyjádření a v článku Ministerstvo hodlá omezit prodej mléka. Dělá z nás vazaly, vadí farmářům lže,“ upozorňuje úřad.

Přitom šlo takovému selhání předejít. „Kdyby si informace ověřil, zjistil by, že objem maloobchodně prodaného syrového mléka, které může zemědělec dodat přímo na trh, neplánujeme snížit, ale naopak zvýšit a vyjít tak vstříc malým zpracovatelům,“ tvrdí ministerstvo.

Navíc jde podle Jurečkova úřadu o pracovní verzi návrhu vypracovanou mimo jiné ve spolupráci se Svazem faremních zpracovatelů, která bude se všemi zemědělci před schválením projednávána.

„Mrzí nás takový přístup neobjektivního informování, navíc v situaci, kdy jsme za poslední rok udělali hodně vstřícných kroků vůči malým zpracovatelům!“ upozorňuje ministerstvo zemědělství. „Škoda, že se pan redaktor nezeptal na názor předsedy malých faremních zpracovatelů, kteří by mu mohli říci, jaká je pravda o práci MZe,“ dodává.

Odpověď z iDnes je kuriózní:

Dobrý den, dovolte jen krátké vyjádření.
– Informace o omezení prodeje mléka se šířila mezi zemědělci kvůli chybě v prezentaci MZe.
– O vyjádření jsme ministerstvo žádali včera a informace MZe dodalo až dnes.
– Po doplnění informací ze strany ministerstva jsme náš článek samozřejmě doplnili, ale vzhledem ke výše uvedenému nám nepřijde férové mluvit o lži.
S pozdravem redakce iDNES.cz

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora