Jak zjistil server iRozhlas, vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se má uzavřít do konce roku. Současně zveřejnil deset hlavních důkazů, o které policie opírá svoje obvinění, většinu do této doby neznámých. To se odehrává v době, kdy chce skupina policistů potopit vyšetřovatele Pavla Nevtípila.
[ctete postid=“220148″ title=“Babiš likviduje normální a slušné poměry. Je třeba se bránit“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2016/10/38-FN0C7149-385×230.jpg“ excerpt=“Není normální mít trestně stíhaného premiéra, který stojí nad policií. Co je ale dnes “ permalink=“http://forum24.cz/babis-likviduje-normalni-a-slusne-pomery-je-treba-se-branit/“]220148[/ctete]
Nacházíme se v situaci, kdy dosavadní čistky v bezpečnostních složkách posílily Babišovu pozici. To se už konkrétně projevilo odložením kauzy 1,5 miliardy korunových dluhopisů Agrofertu krátce po nástupu nového ředitele Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiřího Mazánka, aniž premiér věrohodně prokázal, jak je zaplatil.
Po vynuceném přestupu policejního prezidenta Tomáše Tuhého není ve vzniklém vakuu jasné, jakým směrem se bude policie v nové vládní konstelaci ubírat dál.
Tlak na Nevtípila roste
Tým vyšetřovatele Nevtípila z pražské hospodářské kriminálky, který rozplétá podezření z dotačního podvodu firmy Čapí hnízdo, se dostává pod stále větší tlak. Odešel šéf pražské policie Miloš Trojánek, který Nevtípila bránil před útoky politiků ANO, na odchodu je i další jeho spojenec, náměstek pro kriminální policii a vyšetřování Ivan Smékal.
Množí se kuloárové zprávy, že Nevtípilův tým je obklopován lidmi napojenými na struktury Andreje Babiše, který kauzu stále považuje za objednanou účelovou kampaň s cílem jej zničit, a neustále napadá vyšetřovatele z údajného a nedoloženého propojení s mafií.
Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch, který dvakrát posvětil žádost o vydání poslanců ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka, v květnu zprostil stíhání čtyři obviněné z jedenácti, mezi nimi i Faltýnka, který dříve prohlašoval, že Nevtípila dostane „do tepláků“.
Vyšetřování mělo původně skončit v září. Dokonce se začalo spekulovat o rozdělení kauzy vzhledem ke zdržovací taktice premiérových dětí Adriany Bobekové a Andreje Babiše mladšího, odmítajících součinnost kvůli údajně špatnému zdravotnímu stavu. Oba přitom patřili mezi vlastníky farmy v době, kdy inkasovala evropskou dotaci.
Deset hlavních důkazů
Nyní přináší server iRozhlas (6. 11. 2018) ucelený materiál se sadou deseti klíčových důkazů, jež si opatřili vyšetřovatelé. Podezřelých okolností čerpání padesátimilionové dotace je podstatně víc, než bylo dosud veřejně známo, a jsou velmi závažné.
Vyšetřovatelé zpochybňují Babišovu obhajobu, že jakákoli firma z Agrofertu, ani on osobně, neměli na společnost Čapí hnízdo žádný vliv. „O tom svědčí výpovědi osob, e-mailová korespondence, dokumentace banky i zpracovaný znalecký posudek,“ vypočítávají policisté z nashromážděných důkazů. Které to jsou?
1) Interní zpráva banky HSBC: Britská banka HSBC poskytla Farmě Čapí hnízdo tři úvěry v celkové výši 455 milionů korun. Už jen tento holý fakt svědčí o tom, že nešlo o malý podnik, splňující nárok na dotaci. Z interní zprávy HSBC vyplývá přesvědčení banky, že za farmou stál Andrej Babiš a Agrofert. Jedině proto jí poskytla úvěry, aby si udržela dobré vztahy s důležitým klientem. Agrofert měl bance také potvrdit, že Farmu Čapí hnízdo hodlá používat pro firemní akce.
2) Ekonomický posudek zadaný policií: Z posudku znaleckého ústavu Česká znalecká vyplývá, že většinu přípravných prací projektu dělala společnost Imoba z koncernu Agrofert. Společnost Čapí hnízdo objekty pouze stavěla. Provoz farmy vydělával prakticky jen díky reklamě v celkově stamilionovém objemu, kterou si zadával Agrofert. Bez ní by nedokázala ani zaplatit zaměstnance, natož splácet úvěr. Existuje však podezření, že tato reklama byla jen účelová a částečně fiktivní.
3) Výpovědi svědků: Mezi klíčové důkazy patří výpovědi svědků, podle kterých se Babiš opakovaně objevoval na stavbě areálu. Od února 2008 přitom Agrofert ani jeho majitel oficiálně neměli s Farmou Čapí hnízdo nic společného. Babiš se podle svědků účastnil i kontrolních dnů, kde vystupoval za investora. Banka HSBC ve zprávě rovněž uvádí, že v říjnu 2009 přišel na stavbu její zaměstnanec společně s Andrejem Babišem.
4) E-mailová korespondence: Propojení s Čapím hnízdem mají dokládat i e-maily, ve kterých Babiš osobně řešil marketingovou komunikaci farmy v době, kdy ji neměl nijak ovládat. Detektivové také dohledali spojení domény capihnizdo.cz s koncernem Agrofert: „Bylo zjištěno, že objednatelem a držitelem této domény je společnost Agrofert, a to již od 27. prosince 2007. Společnost Agrofert pravidelně hradila provoz této domény, přičemž služby jsou uhrazeny až do 26. prosince 2017.“
5) Výpis z Babišova účtu: Skupina vedená Babišem podle policie zastřela vlastnickou strukturu kolem Čapího hnízda následovně: Krátce před podáním žádosti o dotaci vyčlenila z holdingu Agrofert firmu ZZN Agro Pelhřimov. Dvacet akcií na majitele v hodnotě 2,38 milionu korun poslední den roku 2007 skrytě získali Babišova dcera Adriana Bobeková a jeho syn Andrej, zbylých deset pak Babišova partnerka Monika. Jak ale dokládá výpis z účtu, akcie 17. září 2008 zaplatil Babiš starší.
6) Spolupracovnice Agrofertu se zajímala o podmínky dotace: Kriminalisté dovozují propojení Agrofertu s Farmou Čapí hnízdo také zájmem tehdejší manažerky holdingu Jany Mayerové o podmínky příslušné evropské dotace. Policie ji považuje za hlavní pachatelku dotačního podvodu, protože údajně zfalšovanou žádost o dotaci podepsala. Podle policie tak musela vědět, za Farmou Čapí hnízdo stojí Agrofert.
7) Zemědělské dotace Farmy Čapí hnízdo řešil pracovník Agrofertu: Farmu Čapí hnízdo s Agrofertem a Babišem spojují i materiály Státního zemědělského intervenčního fondu. Podle nich Farma Čapí hnízdo získala milionové zemědělské dotace. „Celkem bylo na dotacích v průběhu let 2009 až 2013 vyplaceno více než dva miliony korun. Kontaktní osobou pro účely žádostí o dotaci byl pracovník Agrofertu,“ uvádí policie v obvinění.
8) Angažmá firmy Imoba z Agrofertu: Farma Čapí hnízdo přešla v roce 2014 pod společnost Imoba, která spravuje majetek Agrofertu. Podle policie se ale Imoba do dění kolem Čapího hnízda zapojovala mnohem dříve. Původně měla pro Babiše postavit rodinnou farmu, když ale projekt nabobtnal, ze stavební části se stáhla. Podle obvinění pouze na oko. Imoba získala zchátralé budovy na místě, kde se dnes farma nachází, a mimo jiné 6. února 2008 podala žádost o stavební povolení.
9) Propojení farmy s Agrofertem přes společnost DZV Nova: Policisté odkryli propojení Babiše s Farmou Čapí hnízdo přes zemědělskou společnost DZV Nova. Majoritní podíl v ní vlastnila v roce 2008 akciová společnost ZZN Pelhřimov. Od ní část podílu odkoupila Farma Čapí hnízdo, díky čemuž se v listopadu 2008 stala členem vedení DZV Nova. Právě tento podíl musel podle policie odsouhlasit Agrofert.
10) Posudky ukazující na zkreslené nebo zamlčené údaje v žádosti o dotaci: Policejní obvinění upozorňuje na zkreslené či zamlčené údaje v žádosti o dotaci, údajně aby vyhověly kritériím požadovaným dotačním úřadem. Mimo jiné bylo v projektu uvedeno, že se jedná o dlouhodobý úvěr se splatností devět let, ačkoliv to nebyla pravda, nebo uvedli nepravdivé informace o financování projektu. Dozorující státní zástupce Šaroch ale tuto policejní verzi seškrtal, jelikož zamlčení nebo zkreslení údajů ještě podle něho nutně neznamená trestný čin.
„Aktivistický iRozhlas nebudu komentovat. Všichni bývalí zaměstnanci Mafry akorát žijí v nějaké mstě, takže je pozdravujte,“ reagoval Andrej Babiš na dotazy médií.
Útok na Chovance a Nevtípila
Je velmi pozoruhodné, že týž den „shodou okolností“ zveřejnil na svém webu bývalý novinář Mladé fronty DNES Marek Přibil, neblaze proslulý z nahrávek Julia Šumana, „výbušnou výpověď“ čtveřice policistů (Janouška, Fialy, Procházky a Čupy). Ti prohlašují, že kauza Čapí hnízdo vznikla údajně na příkaz bývalého ministra vnitra Milana Chovance, s přispěním policejního prezidenta Tomáše Tuhého.
Opakují tak mantru Andreje Babiše, že kauza je účelová a vznikla na objednávku. Tito policisté, kteří prý už nemohli mlčet, i když jsou z jiného oddělení, napadají detektiva Nevtípila z úmyslného „poškození hnutí ANO před volbami, aby obdrželo co nejméně preferencí“.
„Pokyn byl zadán z důvodu zájmu ČSSD snížit nebo odstranit politickou konkurenci, což se nepodařilo. Ale minimálně uvedená trestná činnost zločinného spolčení blokovala sestavování vlády,“ uvádí se ve stížnosti policistů, kterou podle Přibila prošetřuje nový ředitel pražské policie Jan Ptáček. Ten už dal mimochodem při svém jmenování najevo odstup od Nevtípilova týmu.
„Síla zločinného spolčení dosahuje vrcholu v souvislosti se spoluprací státních zástupců jednak z obvodu, jednak z města, ale pozor, rovněž z vrchního státního zastupitelství,“ žalují ve svém podání dokonce policisté.
Kromě svých výpovědí ovšem nepředkládají jediný konkrétní důkaz, což je samo o sobě šokující zjištění. Proto lze tuto akci považovat za pokus potopit vyšetřovatele Čapího hnízda a současně znovu vyvolat spor se sociální demokracií. Že v tom znovu figuruje novinář Přibil, zjevně stále napojený na babišovské kruhy, nemůže nikoho překvapit.
Kolem kauzy Čapí hnízdo se odehrává tuhý boj. Projevuje se tu evidentní snaha, aby se nedostala před soud, kam patří. Zároveň jde o boj o charakter současné doby, zda v ní ještě funguje právní stát.