Současní komunisté nejsou jako ti předtím, je často slyšet. Už nikdy to tady nemůže být takové jako před revolucí, přidávají další. Jak se ovšem zdá, ono to klidně může být i horší. Andrej Babiš a jeho lidé totiž začínají ukazovat, jak je to s oním řízením státu jako firmy. Zákazy, regulace, nařízení, pokud budeš občane protestovat, zaplatíš pokutu. A když budeme chtít něco z tvého majetku, tak nám to prostě dáš.

Mluvilo se o tom, při nutnosti stavby dálnice přes pozemek, který stát není schopen vykoupit. Nyní se téma vyvlastnění, nebo možná lépe zestátnění, skloňuje kvůli studnám. Právě ty by se totiž podle ministra životního prostředí a náhradníka na premiéra, pokud by se náhodou s Babišem něco stalo, měly stát v době sucha majetkem všech.

Zapomeňte na to, že jste za vykopání studny na svém pozemku zaplatili. A že se rozhodně nejednalo o stokorunovou záležitost, ale nějakých pár desítek tisíc jste na to sehnat museli. Všechno začíná být všech a pro dobro svých spoluobčanů je třeba se obětovat.

Studny ovšem nejsou prvním a nebudou posledním důkazem plíživého návratu komunismu, tedy ideologie, v níž současný premiér vyrostl, jež mu umožnila se stát miliardářem a koupit si dostatečný počet občanů, kteří mu umožnili usednout do křesla předsedy vlády.

Už zákaz kouření s odstupem času nechává vzpomenout na klasické bolševické móresy. Vždyť na co soudruzi sázeli, když stavěli sídliště? Že se nebudete nikde shromažďovat, proto u „králíkáren“ nebyla žádná náměstí, a že z práce maximálně zajdete na nákup, s nímž budete pospíchat domů. Hlavně, aby se třeba jen záchvěv nespokojenosti nemohl rozšířit mezi lidi, kteří měli z nějakého důvodu proč si stěžovat.

Hospody se zákazem kouření jsou nyní podobný „model“. Hodně lidí se raději koupí v supermarketu pivo v PET lahvi a donese si jej domů. Tam je pro něj, podobně jako v sídlištním bytě, jediné místo, kde si může ještě trochu zanadávat. Ale bude si kazit domácí pohodu u nekonečného seriálu nějakou politikou? Ne. Otupí, zestádovatí a začne mu být všechno jedno.

To je právě to, po čem současná vláda tolik touží. Když totiž upadneme do letargie, nebude nám časem vadit ani když nám přijdou sebrat studnu. Nebo třeba auto? Soukromí? Svobodu?

 

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora