Českem hýbe „kauza“ koupání v burkinách, plavkách, které používají muslimové a jež zahalují téměř celé tělo. V pražských Čestlicích to není problém, ale to neznamená, že se s touto praxí setkáme automaticky i jinde v republice. Například v západních Čechách by plavce v burkinách do bazénu nepustili.
Provozovatelé koupališť v západní části republiky, třeba konkrétně v Plzni, mají s povolením, v čem se mohou jejich návštěvníci osvěžit, jasno. „Provozní řád takovou alternativu neumožňuje a zatím jsme o jeho změně neuvažovali. Pokud nám město jakožto majitel dá pokyn, abychom novinku začlenili, uděláme to,“ uvedl pro Deník.cz ředitel Tomáš Kotora.
Další provozovatelé hovoří ve stejném duchu a upozorňují, že stejně jako v burkinách, nebudou pouštět ani návštěvníky v tričku. V KV Areně v Karlových Varech se nevykoupete ani v bermudách. Plavky musejí být čisté a z hladkého materiálu bez záhybů a kapes.
Navzdory pražské zkušenosti se zdá, že návštěvník v burkinách není v českém bazénu nic obvyklého. „Zatím jsme se nesetkali s tím, že by někdo na koupaliště nebo do bazénu přišel v oděvu zakrývajícím obličej. V provozním řádu máme uvedeno, že je možné se koupat v oděvu určeném ke koupání. Může zakrývat jakoukoli část těla,“ říká Kamil Báča, vedoucí plaveckého bazénu a koupaliště v Tachově.
Problémem ale evidentně není náboženský motiv, ale spíš nevhodnost oděvu, který v bazénu nemá co dělat. „I plavky mohou mít dlouhou nohavičku, ale musí být z elastického a přiléhavého materiálu. Různé kraťasy či bermudy, ačkoliv je trhovci prodávají pod označením plavky, plavkami vůbec nejsou,“ upozorňuje Jiří Houška, ředitel domažlického bazénu.
„Pokud je někdo nosí na koupání v moři nebo rybníku, je to jen jeho věc. Tam ale neplatí přísné hygienické předpisy jako u bazénů a akvaparků. Šortky z plátna či bavlny, s kapsami, zipy, kovovými knoflíky či jinými ozdobami ničí zařízení bazénu a výrazně zhoršují kvalitu vody,“ dodává.