Předseda vlády má vliv na bezpečnostní situaci ve státu. Pokud je obviněný z trestného činu, neměl by svoji funkci vykonávat. To ve zkratce stojí ve vyjádření bývalého policejního prezidenta Martina Červíčka, který byl v říjnu zvolen senátorem. Červíček na Twitteru uvedl: „Důvěra, nebo nedůvěra vládě? Jako jeden z mála mohu potvrdit, že premiér MÁ nepřímý i přímý vliv na vnější i vnitřní bezpečnostní prostředí státu. Působení TRESTNĚ STÍHANÉHO premiéra ve vládě (bez ohledu na pravdivé či dovozované okolnosti řešených kauz) považuji za NEPŘIJATELNÉ!“
[ctete postid=“220378″ title=“Pavel Šafr: Obrana před Babišem a příběh českých médií v nové knize“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/11/45526126_516973565444289_5353478040686952448_n-385×230.jpg“ excerpt=“V těchto dnech vychází kniha OBRANA PŘED BABIŠEM, v níž Pavel Šafr v rozhovoru s “ permalink=“http://forum24.cz/pavel-safr-obrana-pred-babisem-a-pribeh-ceskych-medii-v-nove-knize/“]220378[/ctete]
Červíček tak komentoval snahy Babiše přesvědčit veřejnost o tom, že nemá šanci zasáhnout do vyšetřování své kauzy Čapí hnízdo, kde mu hrozí až deset let vězení. Bývalý šéf policie tak naznačuje, že Babiš může mít možnost ovlivnit průběh a výsledek vyšetřování. Dosud to byly spekulace, obavy a hrozba. Martin Červíček to ale napsal jasně.
O tlaku politiků na policii toho sám ví dostatek. Z čela policie ho v lednu 2014 po několika neúspěšných pokusech odvolal Martin Pecina, tehdejší ministr vnitra v demisi.
Andrej Babiš čelí dlouhodobě kritice, že se snaží ovlivnit své vyšetřování. Detektiv, který ho má na starost, byl opakovaně vláčen médii Agrofertu. Babiš ho pomlouval a urážel na veřejnosti. Postupně dochází k výměně na důležitých postech v policii. Odešel například šéf pražské policie, který za vyšetřovatelem Čapího hnízda stál. Obviněnému Babišovi se také podařilo ovládnout Generální inspekci bezpečnostních sborů – orgán, který může vyšetřovat jakéhokoliv policistu v zemi. Toto ovládnutí proběhlo obzvlášť nechutným způsobem, tehdejšímu řediteli GIBS obviněný Babiš vyhrožoval, že když neodejde sám, půjde to po zlém. Když odmítl, noviny ANO a sám Babiš proti němu rozjely kampaň. Zvláštní je také odchod posledního policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Ten se z šéfa tuzemských policistů stal velvyslancem na Slovensku. Tedy získal post, který je považován za jakousi odměnu.
Česká republika je poprvé v historii v situaci, kdy vláda vedená člověkem obviněným ze zvlášť závažného trestného činu vybírá nového policejního prezidenta. Zjednodušeně: Obviněný si vybírá, kdo bude šéfovat jeho vyšetřovatelům.