Bývalý šéf volebního štábu Donalda Trumpa Paul Manafort musí podle rozhodnutí amerického soudu do vazební věznice. Soudkyně Amy Bermanová Jacksonová Manafortovi zrušila podmínky kauce, a ten si ve vazbě počká, dokud nebude soud. Prezident Donald Trump to označil za nefér rozhodnutí.

Manafort má na krku dvě žaloby. První se bude projednávat v červenci a druhá v září. Ve Virginii čelí obvinění, že se dopustil daňových úniků a bankovních podvodů. Ve Washingtonu jde o praní špinavých peněz a zamlčení lobbistických aktivit ve prospěch proruského bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, který byl sesazen, za pomoci Kremlu uprchl a teď žije v exilu v Rusku. Muellerův tým již v únoru obvinil Manaforta z placení bývalých evropských politiků, aby lobbovali za Ukrajinu. Ti pak vystupovali jako nezávislí analytici. Podle amerických zákonů se měl Manafort registrovat v USA jako zahraniční agent, to ale tehdy neudělal.

Loni v říjnu soud Manafortovi uložil domácí vězení v jeho domě na washingtonském předměstí Alexandria. Manafort se pak ale dohodl na kauci a dal jako zástavu několik svých domů v hodnotě přibližně 12 milionů dolarů.

Bývalý ředitel šéf FBI Robert Mueller, který Manafortovy kauzy vyšetřuje, před týdnem lobbistu obvinil, že se z domácího vězení snaží pomocí SMS zpráv ovlivňovat svědky a chce ovlivnit jejich svědectví a zatajit důkazy. Svědky údajně i nutil ke lži.

Donald Trump na twitteru Manaforta hájil a ironicky napsal: „Jak tvrdý trest pro Manaforta, který zastupoval Ronalda Reagana, Boba Dolea a mnoho dalších špičkových politiků a (volebních) kampaní. Nevěděl jsem, že Manafort je šéfem gangu.“

Faktem je, že Manafort jako lobbista pracoval pro řadu pozoruhodných lidí, nejen americké politiky, třeba pro filipínského diktátora Ferdinanda Marcose, rebela z Angoly Jonase Savimbiho a jeho klientem byl i Mobutu Sese Seko ze Zaire.

Manafort veškerou vinu popírá.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora