Andrej Babiš na nás myslí. Poslal nám na FB něco jako moták, protože jeho žena nerada vidí, když i z dovolené mailuje a podobně. Musí ráno tajně. To už na tom byl Fučík lépe, z motáků pak byla celá kniha. Tak aspoň víme, jak se mu daří.

Ale asi může být paní Monika v klidu, celkem víme, že si Andrej ty citlivé zprávy lidu nepíše sám. Nevadí, berme to, jako by to psal.

Takže náš předseda vlády nám napsal: „Čau lidi, kdo u vás doma rozhoduje, kam se pojede na dovolenou? No kdo asi? I u nás to jako vždycky určila moje paní. Takže vás zdravím z řeckého Mykonosu 🌞 Já jsem Monice říkal už mockrát, že bych rád někdy zajel i do hor nebo poznával o dovolené památky. Být to na mě, tak klidně zůstanu i doma a odpočívám. Možná se mi jednou povede ji přesvědčit, abych to jednou mohl vybrat já. Ten čas ale teda ještě nepřišel.“

Tak zatím to má paní Monika dobré, vládne doma stejně pevnou rukou jako má její manžel pod kontrolou zahraniční politiku a korupci, takže v poho.

Média samozřejmě dorážejí jako obtížný hmyz: „Novináři mají totální okurku a často mi píšou nějaké otázky po smskách. Kdybych neodpověděl, tak si odpoví sami, respektive zveřejní nějakou nepravdu bez mojí reakce a ptají se až následně, když je kachna venku.“

Rádi bychom měli totální okurku, ale ta se už asi dvacet let nedostavuje. Pořád nějaké povodně, padá vláda, terorismus, sucho, ministři opisují, uprchlíci sice proudí méně, ale topí se víc, nějaké ty požáry, mrtví vojáci, žraloci a Trump tvítuje stejně vášnivě jako Ovčáček. Babiš si ta média představuje trochu jako Hurvínek válku. Nejsme jako politici, makáme.

K dovolené ale patří vzrušující četba. I tu si Andrej dopřává: „Čtu skvělou analýzu evropské migrační krize. Má jenom 37 stran, ale tak skvělý a komplexní materiál jsem snad ještě nečetl. Malá ochutnávka: při stávající populační explozi by mohl počet obyvatelů Afriky stoupnout do roku 2100 na 4 miliardy. To je osminásobek stávajícího počtu obyvatel Evropské unie. Za posledních 20 let vzrostl nejvíc počet obyvatel Nigérie. O 72 procent, Egypt stoupl o 55 procent. A teď pro srovnání Evropa: Itálie stoupla o 6 procent, Německo o 1 procento a Polsku ubyla 2 procenta. To jsou věci, které musíme vzít do úvahy, když se bavíme o nelegální migraci a způsobu, jak ji řešit.“

Tak zatím jsme se dozvěděli, že řešením je sem nikoho nepustit. Jak to vyřeší úbytek obyvatel v Evropě, to netušíme. Možná bychom ale mohli doporučit panu premiérovi nějakou doplňkovou četbu. Když mluví o tom, že v Egyptě za dvacet let stoupl počet obyvatel o 55 procent, je třeba mu také sdělit, že porodnost začala klesat i v muslimských zemích a klesá i u evropských muslimů. Celosvětově spadla fertilita z 5 dětí na matku v roce 1950 na asi 2,5 dítěte v roce 2005. V Tunisku se dnes rodí 2,13 dítěte na matku, v Egyptě 3,31, v Libyii 2, 43 (v roce 2015).

Jsme ale rádi, že Andrej úbytek obyvatel v Evropě nějak řeší a časem vyřeší. Stačí do příští dovolené a když to Monika dovolí, ať to sepíše. Nobelovka je jistá.

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora