Existují lepší způsoby jak se zmocnit nějaké země, než poslat někam tanky, jak se to dělalo za starých časů. Mnohem lepší je zemi ovládnout ekonomicky a politicky. Ekonomická chapadla umí ovíjet kolem svých obětí především Číňané, šíření politické infekce zase dost dobře zvládají Rusové.
Rájem pro rejdění cizí mocnosti jsou samozřejmě volby a referenda. Teď máme před sebou volby do Evropského parlamentu, což je pro Moskvu skvělá příležitost jak tak trochu plácnout 27 much jednou ranou. Čekejme tedy velké rojení kremelského hmyzu, pro něj to bude, jako když se u vosího hnízda otevře sklenička medu.
Tématu se věnuje server Euroskop.cz, který vychází ze zjištění zpravodajského serveru Politico. Podle unijního komisaře pro bezpečnost Juliana Kinga „evropské volby představují pro nepřátele lákavý cíl“. „Náš systém je pouze tak silný, jak silný je jeho nejslabší článek. Takže odpovědnost za průběh má každý členský stát.“ doplnil komisař King.
„Dezinformační aktivity pocházející z Ruska se dle investigativního portálu Bellingcat projevily i na formování nizozemského veřejného mínění při debatách o užší spolupráci s Ukrajinou. Podle serveru Politico.eu také vstoupily do diskuzí kolem protestního hnutí žlutých vest ve Francii a v řadě unijních zemí jsou spojovány s otázkou deklarace OSN k migraci, jmenuje stručně server jedny z dezinformačních kampaní a případy záměrných manipulací s fakty.“ (Euroskop.cz)
Rizika jsou tu v zásadě trojího druhu: dezinformační kampaně a fake news, hackerské útoky a přímá elektronická manipulace s průběhem nebo výsledkem voleb.
Hackeři mohou být přímo ve službách cizí moci, nebo to mohou být lidé, kteří se do díla pustili samostatně a to z různých motivů. V lednu vzbudil pozornost případ dvacetiletého počítačového hackera, který se už přiznal ke krádeži mnoha internetových účtů politiků, jako byli kancléřka Angela Merkelová a spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier. Nic zvláštního tehdy na světlo světa nevyšlo, ale ukázalo se, jak amatérsky někdy politici zabezpečují své soukromí na internetu.
Přímý útok na hlasování naráží v mnoha zemích na to, že se sčítání hlasů v mnoha zemích stále dělá z tištěných volebních lístků ručně. Elektronické hlasování je v EU možné jen v Estonsku.
Ve společnosti i mezi politiky se objevuje mentalita zlehčování nebezpečí cizího zasahování. To se bagatelizuje tvrzením, že „za vším není Putin“. Za vším ne, ale jak jde o volební manipulace, tak je za tím dost často právě Putin. Těžko si ostatně představit, že by nějaká země provozovala nákladnou činnost tajných služeb a ty nic nedělaly. Pokud jde o nedemokratické země, jako je Rusko nebo Čína, tak ty nemají důvod je nepoužít k hájení svých strategických zájmů a provozování svých výbojů. Nasadit do politických orgánů nějaké země (a ještě lépe do institucí Evropské unie) své agenty, sympatizanty a užitečné idioty je už samo o sobě vítězství. Pak už to půjde snadno.
[ctete postid=“233181″ title=“M. C. Putna: Panslavistické blouznění se dalo pochopit v době, kdy se o Rusku nic nevědělo. Dnes ne“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/01/aaa-114-385×230.png“ excerpt=“Literární historik Martin C. Putna je znám tím, že občas vzbudí znepokojení v “ permalink=“http://forum24.cz/m-c-putna-panslavisticke-blouzneni-se-dalo-pochopit-v-dobe-kdy-se-o-rusku-nic-nevedelo-dnes-ne/“]233181[/ctete]