Vláda premiéra Andreje Babiše, bývalého agenta Státní bezpečnosti a člověka, který je trestně stíhán pro dotační podvod, získala důvěru poslanecké sněmovny. Sociální demokracie splnila svou historickou úlohu stejně jako v roce 1948 a otevřela dokořán dveře komunistické straně, s níž se předseda vlády rozhodl podělit o svůj podíl na moci.

Po téměř devíti měsících od sněmovních voleb dokázal politicky neschopný Babiš sestavit kabinet chaotický, plný lidí, o jejichž názorech nic nevíme a o jejichž kompetencích můžeme úspěšně pochybovat. Zbavili jsme se pouze toho nejviditelnějšího příkladu, Taťány Malé, ale nejasnosti zůstávají. Nemáme ministra zahraničních věcí, a tak získává ještě větší moc pro komunikaci s našimi spojenci (nebo spíše se svými spojenci) prezident Miloš Zeman.

Ale to hlavní a nejviditelnější je legitimizace kumulace obrovské, pro většinu lidí nepředstavitelné moci, kterou nyní Babiš a jeho holding Agrofert dostává. Tím jediným cílem této vlády je pouze další rozšiřování jmění a vlivu Andreje Babiše a jeho impéria. Společnost ČEZ, eliminace kritiků, potlačení konkurence a další možnosti pro státního Velkého bratra. To je to, o co se hrálo – a to je to, co umožnili sociální demokraté, dlouho nedostatečně obezřetná veřejnost, málo aktivní novináři.

Česká republika a její občané prohráli velkou bitvu o budoucnost svobody a demokracie. Ještě nedávno to znělo jako klišé. Jenomže dnes má Andrej Babiš v podstatě neomezenou moc, ovládá všechny ty břídily a oddané fanoušky ve vládě, ČSSD je jenom takovým malým krytím pro koalici ANO, SPD a KSČM a Vojtěch Filip nám již oznámil, že komunisté mají právo na svůj podíl na řízení státu.

To ale ani zdaleka neznamená, že – jak říká pan prezident – máme být zticha, neboli shut up. Nyní je čas začít hlasitě kritizovat každý krok, který povede k omezování svobody osobní, svobody podnikání, k potlačování práv, na která jsme si za posledních 29 let zvykli, a každý krok, který bude směřovat k vzdalování se z evropských, západních struktur.

Bude to těžké období, čekají nás nejméně tři roky a tři měsíce, v nichž se bude Babiš snažit stabilizovat svou moc natolik, aby si mohl být jist i dalším volebním obdobím. Upozorňujme proto i dál na skandální chování všech jeho zaměstnanců s propagandistickými médii v čele. Upozorňujme na naši situaci nejen u nás, ale také v zahraničí. 

A nenechme se umlčet i přesto, že jsme se na křižovatce, na níž jsme se zastavili v roce stého výročí vzniku Československa, vydali dál po cestě, kterou jsme začali už v roce 2013. Ano, úkoly Roberta Šlachty a Ivo Ištvana vrcholí právě dnes, 12. července 2018. My se však musíme snažit, aby ta Babišova cesta nebyla tak přímočará, jak se nyní zdá.

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora