Za Okamurou doslova jako jeden muž stály prokremelské dezinformační weby. Pozadu nezůstávaly ani dezinformační kampaně vedené na Facebooku. Např. kampaň českého podnikatele Petra Mančíka žijícího v Dubaji, který jako český migrant žijící mezi muslimy a „čirou náhodou“ podnikatel v oblasti internetového marketingu a PR vede kampaň proti migraci a islámu.
Dezinformacemi zdatně přispíval i sám Tomio Okamura a jeho spolustraníci. Vytvořili tak neproniknutelné dezinformační ghetto, ve kterém jeho obyvatelé věří, že EU chce zrušit písmeno Ř, Romové dostávají zdarma máslo apod. a že všechny ostatní strany jsou proislámští multikulti vítači a jedině Tomio je spasitel.
Neproniknutelnosti pomáhalo i pečlivé mazání nepohodlných názorů a blokování jejich pisatelů. V případě médií byla ze strany SPD provedena selekce a nevhodná fakta či dotazy novinářů byly odpáleny pomocí „lžete“ či „pane redaktore, vy jste se nepřipravil“. To bohatě stačilo.
Příklady šířených dezinformací viz Fakturant Tomio Okamura a jeho bizarní parta okamurovci chyceni do dezinformační pasti.
Hlasuji pro czexit
Výhradní podpora SPD Tomia Okamury za současného očerňování politických konkurentů se odehrávala i na stránce Hlasuji pro czexit (bezmála 70 000 fanoušků).
Tato stránka ale hned druhý den po volbách z Facebooku mizí.
Mezi praktiky Hlasuji pro czexit bylo např. ovlivňování výsledků on-line anket. Stránka pravidelně vybízela ke klikání s tím, jaký subjekt, popř. osobu je třeba podpořit. Z úst představitelů SPD bylo opakovaně slyšet, že odborná sociologická šetření jsou prolhaná a zmanipulovaná. Závěry průzkumů tak jimi byly konfrontovány právě s on-line anketami, jejichž výsledky okamurovci po výzvách naklikali. Aneb průzkumy lžou, pravda je jedině ta na povel naklikaná.
Sama stránka uvádí, že „trénuje akceschopnost na říjnové parlamentní volby“. A jelikož je nyní po volbách, není překvapením, že ihned po nich zmizela.
Další praktikou bylo kromě šíření klasických dezinformací a dezinformačních zdrojů i sdílení neaktuálního obsahu s různými apely.
Níže tak může vidět příspěvek, resp. sdílený odkaz na článek z iDNES.cz, komentovaný výzvou: „Rychle sdílejte, než to smažou!“
Výsledek? Celkem 2995 sdílení a daný post tak uviděly přinejmenším desítky tisíc uživatelů Facebooku.
Na obrázku rovněž můžeme vidět záhlaví samotné stránky, resp. Okamurův banner „odvaha říkat pravdu“. Aneb když je lež vydávaná za pravdu a pravda za lež. Co více k tomu říci.
Hlasuji pro czexit svým komentářem vzbuzuje u čtenáře dojem, že onen případ ze západních Čech je velmi aktuální horká zpráva, která musí být šířena, než bude kýmsi smazána.
Nicméně pokud si onen odkaz, resp. článek, otevřeme, zjistíme, že na iDNES.cz visí od března 2016.
Ale samozřejmě platí „rychle sdílejte, než to smažou“. A článek může být dozajista někým rychle smazán, protože je na iDNES.cz už více než rok. Jistě.
Hlasuji pro czexit tak kopíruje nátlakové metody, které využívají „prodejci“ nekvalitního zboží známí jako šmejdi. Aneb „rychle si tu biolampu za padesát tisíc kup, jinak riskuješ své zdraví“.
Stránka rovněž využívá klasické metody falzifikace, a to např. vymyšlené citace.
Z následujícího obrázku se tak můžeme dozvědět, že mladá maminka bude volit SPD Tomia Okamury, protože si její děti přejí žít v bezpečné zemi.
Výzva k lajkování a sdílení rovněž nesmí chybět.
Tato mladá žena popsaná jako Junge Sekretär na obrázku z fotobanky Gettyimages stoprocentně české občanství i děti má. A je i nad slunce jasné, že pro Hlasuji pro czexit slova o její volbě SPD Tomia Okamury skutečně pronesla.
Další příklad vylhané citace „dívky z fotobanky“ viz Jak jsem u okamurovců a zemanovců probouzel city a lásku.
Kdo za Hlasuji pro czexit stojí?
Jako každá správná dezinformační, tedy pardon, „vlastenecká“, kampaň bylo Hlasuji pro czexit realizováno anonymně. Ta skutečná „pravda“ totiž přichází jen od někoho, kdo se pod šířený obsah nechce podepsat. To dá rozum a „vlastenci“ v tom mají jasno.
Pokud ale trochu zapátráme, nalezneme stránku Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura Liberecký kraj (SPD).
Ta je spravována Radovanem Víchem, který ve volbách získal poslanecký mandát.
Jen dodejme, že Vích si např. v České televizi vymýšlel desítky tisíc neregistrovaných muslimů na našem území. Na dotaz redaktora, kterého zajímal zdroj dat, Vích odpovídá, že to je všeobecně známé a logika. Nač tedy Česká republika vede databáze a statistiky? Radovan Vích jednoduše vypálí nějaké číslo a to je přece všeobecně známé a logika.
Ale zpět ke stránce SPD v Libereckém kraji. Na té je Vích uveden jako jediný její správce (na obrázku vpravo nahoře).
Ale co má společného SPD v Liberci a Hlasuji pro czexit?
Obě stránky vykazovaly řadu vzájemných interakcí. Byla mezi nimi patrná časová i obsahová souslednost a rovněž i využívání identických vizuálních prvků.
Pro názornost si ještě jednou ukažme naši mladou sekretářku a voličku SPD z fotobanky.
A nyní se podívejme na další sympatickou dívku tentokrát na stránce SPD v Libereckém kraji. Ta nám říká, že bude volit Tomia Okamuru, který dělá politiku pro obyčejné lidi, na nic si nehraje a jako jediný v politice zhubl.
Vidět můžeme stejný rámeček, stejné písmo, stejné tmavě modré pole.
Uživatel Mike Hilmar je tak v komentářích rád, že i mládež bude Okamuru volit.
A mládež Okamuru jistě i volila. Ale o tom, že se voličkou SPD Tomia Okamury stala mladá švýcarská muzikantka Lisa Stoll lze opravdu pochybovat.
Ale jistě vše je jen neskutečná náhoda. Využívání stejných grafických prvků, vylhaných citací atd. A vzájemná obliba fotek mladých žen z německojazyčného segmentu internetu? To je také jistě jen lež a „pane redaktore, vy jste se nepřipravil“.
Další falešné stránky propagující SPD Tomia Okamury
K propagování agendy a samotné SPD byly využity falešné stránky známých osobností. Na nich kromě šíření dezinformací současně docházelo k očerňování politických konkurentů. Šlo o stránky, které automaticky vzhledem ke zvučnému jménu získávají mnoho fanoušků nakloněných ideovému směřování SPD.
Příkladem jsou stránky:
Miloš Zeman – prezident ČR (41 560 fanoušků)
Miloš Zeman – můj prezident (29 351 fanoušků)
U obou stránek tak můžeme vidět stejný obrázek s Okamurou v záhlaví.
Vzhledem k tomu, že nemalý počet lidí plně důvěřuje i naprosto bizarním hloupostem z internetu, příklad viz Jak jsem prováděl na okamurovcích a zemanovcích sociální experiment, tito lidé mohli získat dojem, že Miloš Zeman opravdu vyzývá k volbě SPD Tomia Okamury.
Závěrem
Stranou ponecháme „rychle vlastenci hlasujte v on-line anketě; rychle sdílejte, než to smažou“ či oblibu v mladých ženách z německojazyčného internetu a vymýšlení jejich citací. To vše je jistě skvělá průprava pro poslance českého parlamentu. Ale zamysleme se nad inspirací, resp. odkud je čerpána. Nápovědou může být adresa kanceláře liberecké organizace SPD, která se nachází kde jinde než na Moskevské ulici.
Ostatně otázkou času je, kdy se poslanci SPD objeví v Moskvě, na Krymu, či budou jménem ČR navazovat „meziparlamentní družbu“ v tzv. Doněcké lidové republice. Tipuji to tak na únor–březen 2018. Např. do sněmovny zvolený fanoušek Putina Lubomír Volný se „kamarádí“ s Alexandrem Usovským, který z peněz Kremlu blízkého oligarchy Malofeeva „na tajňačku“ platil akce extremistů napříč Evropou.
Radim Fiala si svou misi v Moskvě již odbyl a Jaroslav Holík pro změnu na Krymu oslavoval výročí anexe.
Na závěr je nutné nezapomenout na jednu důležitou věc. Pokud na takovou bratrskou misi, vážená SPD, pošlete poslance Mílu Roznera, připravte mu papír. To aby věděl, co má říct. Bez papíru totiž nedá ani ránu.
Pozn. Mé zhodnocení voleb naleznete zde.
Text uveřejňujeme se svolením autora, který ho zveřejnil na svém blogu.