Zákon o střetu zájmů, který dnes schválila sněmovna a přehlasovala tak veto prezidenta Zemana, vyvolal rozzuřenou reakci Andreje Babiše, který na tiskové konferenci obvinil opoziční politiky ze spiknutí proti němu a zaútočil také na koaliční partnery hnutí ANO. Jak celý projev ministra financí působil na předsedu ODS Petra Fialu, vám nabízíme zde.

Diskuze o střetu zájmů v Poslanecké sněmovně ukazuje několik věcí:

1. Zákon nepochybně zasahuje Andreje Babiše na citlivém místě. U žádného jiného zákona nevystupovalo tolik poslanců ANO a nebyli tak aktivní jako dnes. To je jasný signál. Řeči o tom, jak to A. Babišovi vlastně nevadí, jsou jen řeči.

2. Hnutí ANO se snaží zatemnit pravou podobu zákona – nejde o zákaz vlastnit majetek, ale o zákaz získávat pro své firmy veřejné dotace, zakázky a pobídky. A o to jde. Ne o majetek Andreje Babiše, ale o to, aby si jako „veřejný“ ministr nemohl pro své soukromé podnikání přihrávat výhody a veřejné peníze.

3. Poslanci ANO si náramně rozumějí s komunisty, někteří se k tomu ve své řeči přímo hlásí. Tuto mentální koalici mějme na paměti.

4. Prý se tu čtvrtstoletí jen kradlo, předtím tu byl zřejmě ráj (komunistický). V logice této úvahy, opakované několikrát poslanci ANO, se nabízí otázka, zda nám tím chtějí říci, že Andrej Babiše právě tímto způsobem přišel ke svému majetku? Že ho ukradl v „divoké“ privatizaci? To by bylo od poslanců ANO zajímavé sdělení.

5. ČSSD a KDU udělaly z A. Babiše ministra financí, přes jeho střet zájmů. Najednou se, skoro na konci volebního období, probudily a chtějí s tím něco dělat, i když samozřejmě s Babišem dále ve vládě. Důvěryhodné to moc není. To ale neznamená, že to nakonec není správné. Lépe pozdě než později, nebo dokonce nikdy.
Proto jsme znovu zákon o střetu zájmů podpořili.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Petr Fiala
Petr Fiala
Předseda ODS
Další články autora