Čínský disident a nositel Nobelovy ceny za mír Liou Siao-po ve věku nedožitých dvaašedesáti let zemřel na selhání organismu. Dlouholetý kritik poměrů v komunistické Číně bojoval s rakovinou jater. V červnu byl ze zdravotních důvodů propuštěn z vězení, kde si odpykával jedenáctiletý trest.

Básník Liou Siao-po byl kritikem poměrů v komunistické zemi už od osmdesátých let. V roce 1989 se účastnil krvavých protestů na náměstí Nebeského klidu. Tehdy byl poprvé uvězněn.

Byl jedním ze spoluautorů Charty 08, ve které žádal svobodné volby a dodržování lidských práv. Inspirací byla československá Charta 77. Dva dny před zveřejněním byl uvězněn. V roce 2009 byl odsouzen na jedenáct let za „podněcování k podvracení státní moci”. V roce 2010 se stal nejznámější čínský disident laureátem Nobelovy ceny za mír. Jeho blízkým Čína znemožnila cenu osobně převzít.

Liou Siao-po byl podmínečně propuštěn koncem června. V čínských médiích nejsou o případu téměř žádné zprávy. Úřady nicméně zveřejnily videozáznam z nemocnice, na kterém dva zahraniční lékaři ujišťují Liouovu manželku, že o jejího manžela je maximálně postaráno. Podle německé ambasády video porušuje lékařské tajemství. Lékaři z videa následně prohlásili, že zdravotní stav disidenta umožňuje převoz do zahraničí za účelem zajistit lepší zdravotní péči. Liou Siao-po se ale převozu nedočkal. Zemřel v nemocnici ve městě Šen-jang.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner