Počátkem týdne se má rozhodovat o osudu dvou politiků ANO, ministryně spravedlnosti Taťány Malé a kandidáta na pražského primátora Patrika Nachera. Oba byli zvoleni do sněmovny a dnes mají společnou ještě jednu věc: vrtkavost přízně šéfa hnutí Andreje Babiše.

O personální vyprahlosti protestního seskupení ANO, jehož předsedovi se navzdory proklamacím nedaří oslovovat skutečné a současně spolehlivé odborníky, svědčí několikaměsíční tápání v hledání nástupce Roberta Pelikána. Taťána Malá nakonec dostala premiérovu důvěru hlavně proto, že byla nejvhodnější osobou z hlediska prosazování zájmů ANO v justici, včetně snahy nahradit nejvyššího státního zástupce loajálnější figurou.

Podvodník ministrem?

Andrej Babiš a jeho tým si však Malou špatně prolustrovali a nepočítali s tím, že se kolem ní okamžitě vyrojí tolik problémů. Mezi nimi nejvíce vyniká plagiátorství obou diplomových prací, což je mediálně snadněji uchopitelné než hrozící konflikt zájmů či studium na pochybné bratislavské škole financované Putinovým blízkým okolím. Kdo jiný než ministr spravedlnosti, dohlížející na právo a zákonnost, nesmí být současně podvodník.

Neutuchající negativní ohlasy, konfrontace s podobnými příměry v zahraničí a hrozba rezignací významných členů Legislativní rady vlády vykonaly své. Babiš usoudil, že nepůjde hlavou proti zdi.

„Samozřejmě ji pozveme na klub, aby to vysvětlila, protože to určitě naše poslance bude zajímat. Držím jí palce, aby se obhájila,“ řekl premiér Radiožurnálu. Na dotaz, zda by měla odstoupit, pokud by se prokázalo, že opisovala, odpověděl „asi ano“.

Asi? Znamená to snad, že to není jisté? Už nyní z analýz vyplývá, že první diplomová práce ministryně Malé z Mendelovy univerzity je autentická pouze z jedné třetiny, a zhruba 16 stran bylo opsáno z jiné práce. Problémy jsou i s druhou diplomkou na Panevropské vysoké škole, kde prý „zapomněla“ uvést část citací, bohužel i s chybami.

Držím palce

Šéf ANO v takových případech používá osvědčenou taktiku. Aby příliš nevyniklo, že manažerskou chybu, kolikátou už v pořadí, udělal výběrem Malé on, schová se za jinak direktivně řízený poslanecký klub. „Držet palce“ zavání komedií.

Předseda hnutí, které řídí jako firmu, by měl říct jednoznačné stanovisko, jinak působí jako slabý předseda představenstva bez názoru. To se mu teď však nehodí. Akceptovat pak může každé „kolektivní“ rozhodnutí – palec nahoře i dole – ještě s poukazem na to, jak je hnutí ANO „demokratické“.

V téže době ukazuje naprosto odlišnou tvář v jiné personální kauze, probíhající v mediálním ústraní. Hnutí ANO bude rozhodovat o konečné podobě kandidátek do pražského zastupitelstva, nejsledovanějšího souboje v blížících se komunálních volbách.

Bude vyměněn Nacher?

Deník Právo (7. 7. 2018) přinesl informaci, že se Babiš na poslední chvíli chystá k výměně kandidáta ANO na pražského primátora Patrika Nachera. Jeho nástupcem má být generální ředitel finančně poradenské společnosti Fincentrum Petr Stuchlík.

Nutno dodat, že to stanovy hnutí umožňují. Nacher vyhrál pražské primárky a výsledky hlasování poté schválilo devadesát procent delegátů krajského sněmu. Stalo se tak poté, co se primátorka Krnáčová rozhodla znovu nekandidovat, protože svoji roli „prostě“ nezvládla.

Současně však platí, že předseda hnutí ANO může před definitivním schválením na celostátní úrovni zasahovat do všech volebních kandidátek i proti vůli místních organizací a doplnit je o vlastní lidi. K tomu se zřejmě schyluje v pražském případě.

Určitě má moji podporu

Ještě v květnu bylo vše v pořádku. „Já se moc nechci angažovat. Myslím, že je to na krajských organizacích,“ řekl Babiš serveru Novinky a na dotaz, zda má Patrik Nacher jeho podporu, odpověděl, že „určitě“. Doplnil, že v kandidátce nikdy neškrtal, „pouze jména doporučil“. Paradoxní je, že posledně takto v Praze doporučil kromě Adriany Krnáčové a Elišky Kaplické i Nachera. Teď se karta obrací.

Nacher si Babišovy podpory cenil a věštecky prohlašoval, že pokud se stane primátorem, možná „kvůli tlakům“ dlouho nevydrží. Jistě ale nepočítal s tím, že tyto tlaky přijdou tak brzy. Úvahy o změně pražského lídra ho zaskočily a potvrdil Právu, že o nich slyšel. Podle něj by výměna nyní z hlediska kontextu, času a logiky byla těžko uvěřitelná.

„Kdyby k tomu došlo, tak by se opakovala situace z roku 2014, což mělo dopad i na fungování zastupitelského klubu ANO na radnici,“ připomněl tehdejší mocenské spory mezi primátorkou Krnáčovou a šéfkou pražské buňky ANO Kleslovou, která se musela následně kvůli vlastním skandálům stáhnout do pozadí.

Nechce riskovat druhou Krnáčovou

Babiš o možné změně v čele pražské kandidátky hovořit nechtěl, ale jeho původně jasně deklarovaná podpora evidentně vyšuměla. „Nebudu to komentovat. Hnutí o kandidátkách nerozhodlo a rozhodne až v nejbližších dnech,“ řekl jen Právu.

Do médií už prosakují důvody změny Babišovy přízně, Nacher někdy veřejně projevuje vlastní názor. Například kritizoval fakt, že se hnutí ANO hodlá opřít o komunisty a podobně ventiloval nespokojenost se spoluprací s Okamurou. Zviditelnil se i na poslanecké iniciativě zmírnění protikuřáckého zákona, kterou podepsalo i dvacet poslanců hnutí ANO proti vůli protežovaného ministra zdravotnictví Vojtěcha, než jim to premiér na poslední chvíli důrazně zatrhl.

Změnu podle serveru Seznam protlačuje hlavně Babišovo „pražské“ okolí obávající se ztráty svého vlivu, jelikož Nacher není jeho krevní skupina. Důvod, že se někdy nenechá svazovat postoji hnutí, měl zapůsobit i na ochlazení podpory předsedy ANO. Prý nechce riskovat druhou „Adrianu Krnáčovou“, která se vymkne jeho kontrole.

Co mají tedy Taťána Malá a Patrik Nacher společného? Andrej Babiš u nich předvádí svůj vytříbený politický styl. Oba v téže době pociťují, že včerejší přízeň šéfa hnutí ANO se může přes noc změnit v nevoli. U obou z rozličných důvodů, ale efekt je stejný. Nejsou první v řadě, ani poslední.

Podobný – v lepším případě alibismus, v horším případě podraz – může očekávat kdokoli a kdykoli. Nikdo si nemůže být jistý, kdy bude hozen přes palubu jako zátěž, poškozující zájmy firmy. Současně tím její majitel odvrací pozornost od vlastní problematické pověsti. Svoji roli v hnutí ANO si však jeho lidé vybrali dobrovolně a je jen na nich, jak se s tím vyrovnají.

 

 

 

Revue Forum Banner
Jiří Sezemský
Jiří Sezemský
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora