Teď si můžeme vyzkoušet nezávislost médií, co je Babiš prý neovlivňuje. Není pochyb o tom, že Mladá fronta Dnes a Lidové noviny se budou zprávě o vydání Babiše a Faltýnka nějak věnovat. Je odhadnutelné, jak to asi bude vypadat. Babiš přece noviny kupoval, aby se o něm psala pravda. Můžeme být příjemně překvapeni, to se nedá vyloučit. Přece jen existují určité hranice, za které nejde ani ten novinář, který chce mít klid. Pak tu může zafungovat známý efekt, že čistě pragmaticky se ukáže, že vůdce smečky je už raněn a jeho budoucnost není tak růžová, jak to ještě včera ráno vypadalo. Je pak lepší z chromého koně seskočit včas.

Jenže to je – aspoň pro nejbližší dobu – spíš ten optimistický scénář.

U kormidla stojí ti, kteří jsou Babišem stvořeni a s ním stojí a padají. Že by taková loutka, jako je Jaroslav Plesl, byla najednou schopna nezávislého myšlení, se nedá dost dobře očekávat. Takoví jedinci musejí bojovat jako lvíčata Babišova chalífátu do samého konce.
Armáda přátel na Facebooku a Twitteru také nebude spát. Lze se celkem oprávněně domnívat, že řada z nich vůbec fyzicky neexistuje a jsou jen výtvorem lidí stojících za Babišovou kampaní. Když někdo neexistuje, není s pevností jeho názorů žádný problém.

Co asi udělají ti, které si Babiš nekoupil, ale mají strach, nebo pro ně bylo výhodné žít z témat, jako je Babišova rodinná idylka nezkažená žádným mráčkem? To už je dilema. Bude výhodné z „druhého Bati“ a z očistného mesiáše české politiky udělat krajně podezřelou osobu?

Rozhodně jsou na tom nejlépe ti, kteří z moci impéria Agrofertu utekli včas co nejdál.

Pak jsou tu ještě občané a jejich reakce na poslední dění. Od různých politologů zaznívají hlasy, že to s nimi moc nehne. Nasvědčovalo tomu, že s nimi nic nehnulo ani dosud. Mnohdy Babišovi voliči připomínají spíše oddané věřící nějakého náboženského vůdce a tam fakta nehrají roli. Bude ovšem stále obtížnější jim čelit, jak už dost dlouho zažívají příznivci alternativně pravdivého a alternativně svěžího Miloše Zemana.

Pokud jde o vinu, můžeme k ní z právního hlediska něco říci, až bude existovat pravomocný rozsudek. To může kvůli řadě průtahů a odvolání v našich poměrech trvat dost dlouho. Babišovy výmysly, nepravdy a vytáčky ale známe už roky. Ten člověk a mnozí z jeho okolí nemají v politice co dělat už dávno.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora