Kdyby nešlo o tak důležitou věc, jakou je vznik nové vládní koalice, bylo by to vlastně zábavné. A nejde jen o hnutí ANO Andreje Babiše, které tu více než půl roku po volbách nerušeně vládne bez většiny a důvěry parlamentu. Pozoruhodný je i přístup ČSSD, která se po výměně vedení a následně i názorů na vstup do koalice rozhodla, že si to co nejvíc zkomplikuje. A dá tak Andreji Babišovi další čas a klid na práci.

Sociální demokraté to možná opravdu myslí upřímně. Podobně jako s kvótami na zastoupení žen ve vedení strany a na kandidátkách, od nichž po nárazu na realitu začali ustupovat – a poté zase přestali. Anebo s tím, jak moc jim vadí, či nevadí trestně stíhaný premiér. Nu což, je to výhradně jejich, stranická věc. Nyní se ale začíná projevovat jejich posedlost referendem, která už dopadá na chod celé země. Zatím jej sice společně s ostatními nadšenci pro přímou demokracii neprosadili na celostátní úrovni, tak tímto způsobem alespoň chtějí vnitrostranicky schvalovat vstup do vládní koalice.

A měsíce běží…

Obecně lze říct, že z pokusu s referendem pro stranické vedení můžou vyjít tři výsledky (a neplatí to jen pro ČSSD, ale třeba i Piráty a jakoukoli jinou stranu): buď podpora stranického postupu a umlčení kritiků, nebo naopak těžká hlava a zhatění úporné vyjednávací snahy, nebo případně omluvenka pro dvojí hru (necháme to za sebe odmítnout druhé). Na výsledek u ČSSD si musíme ještě pár týdnů počkat, už teď ale víme, že tu platí totéž co pro obecné referendum: Co možná nejpřímější demokracie nemusí být nejkvalitnější. A zvolení zástupci s pomocí referenda vzdávají odpovědnosti za své kroky, ať už jsou motivy a průběh takového hlasování jakékoliv.

Jak z toho teď vyjdou sociální demokraté, je jejich problém. Andreji Babišovi a celé jeho vládě v demisi tím ale dali dalších pár měsíců na to, aby si v klidu dělali, co chtěli. Od čistek v bezpečnostních složkách a státních institucích přes různá vládní nařízení až po předvolební kampaň maskovanou za výjezdy do krajů. A premiér (a prezident) navíc už ani nemusí čelit dotěrným dotazům, jak je to s tou koalicí, důvěrou, ohýbáním ústavy. Vždyť přece čeká, až se ČSSD rozhoupe…

Revue Forum Banner