Česká strana sociálně demokratická je v exekuci. Tu uvalil exekutor na Lidový dům a Lannův palác. Zahájení exekuce, která je již zanesena v katastru nemovitostí, znamená, že strana s majetkem nemůže nijak nakládat. Navíc je možné, že přijde o část příjmů. Lannův palác totiž pronajímá. Peníze z pronájmu by si mohl nárokovat exekutor.

Důvodem exekuce je vleklý spor o stovky milionů, který vede ČSSD s advokátem Zdeňkem Altnerem. Ten sice v minulém roce zemřel, kauza se však táhne dál.  

„Záznam o exekuci vyznačený v katastru nemovitostí je pouze technickou poznámkou, která reflektuje skutečnost, že Obvodní soud pro Prahu 1 již před několika měsíci vydal formální pověření exekutoru Jíchovi k vedení exekuce na základě rozsudku Městského soudu v Praze z března loňského roku,“ reagoval pro deník E15 Jiří Chvojka z právní kanceláře Bělina & Partners, která ČSSD zastupuje.

Spor sociálních demokratů s právníkem Zdeňkem Altnerem se táhne od konce devadesátých let. Altner straně tehdy pomohl získat Lidový dům, za což si nárokoval odměnu 145 milionů korun. I s úroky pak má celková suma nyní čítat přes 320 milionů korun. Smlouvu s Altnerem v roce 1997 podepsal tehdejší předseda strany |Miloš Zeman, který se ke sporu nyní nevyjadřuje. Altner v loňském roce vyhrál soud, který určil, že ČSSD má advokátovi zaplatit částku přes 300 milionů korun. Předseda strany Bohuslav Sobotka nejprve uvedl, že strana tuto sumu zaplatí. Později však sociální demokraté změnili názor, nezaplatili a podali dovolání k Nejvyššímu soudu. Částku nyní nárokují dědici Zdeňka Altnera.

 

Štěpán Malát
Štěpán Malát
Další články autora