Neskutečné štěstí, nebo ohromná smůla? V den výročí svržení jaderné bomby na Nagasaki 9. 8. 1945 si můžeme připomenout muže, který zažil a přežil jak jaderný výbuch v Hirošimě, tak i Nagasaki.

Jmenoval se Cutomu Jamaguči a byl zaměstnancem firmy Mitsubishi Heavy Industries. V Hirošimě byl 6. srpna 1945 na obchodní cestě a zažil tam zkázu města. Zahynulo 140 tisíc lidí. Byl vážně popálen a ve městě zůstal ještě následující noc. Pak se vrátil do Nagasaki, které je od Hirošimy vzdálené asi 300 kilometrů. Přes svá zranění šel do práce. Za tři dny tam byla svržena druhá jaderná puma a zabila 70 tisíc obyvatel města. I to Cutomu Jamaguči přežil. V obou případech byl od centra výbuchu vzdálen jen tři kilometry. Zemřel na rakovinu žaludku o mnoho let později v lednu 2010 jako třiadevadesátiletý. Celý život se vyslovoval proti jaderným zbraním.

Lidí, kteří říkali, že přežili oba útoky, bylo více, mluví se asi o 160 osobách, ale jen tento případ mají japonské úřady za prokázaný. Že prožil oba výbuchy, japonská vláda uznala až v roce 2009. Jamaguči sám se o toto zvláštní „privilegium“ celý život nehlásil, učinil to až ve svém stáří.

V roce 2010, již po Jamagučiho smrti, se stal jeho příběh předmětem satirického pořadu BBC, který vyvolal v Japonsku značnou nevoli a stanice se pak za něj omluvila.

Že přežil, považoval za osud a příležitost, aby mohl o své zkušenosti mluvit.

 

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora