Hodnota majetku Andreje Babiše je v roce 2017 podle magazínu Forbes 88 miliard korun. Jeho majetek roste rychle od chvíle, kdy nastoupil do vlády. Podle žebříčku z roku 2013 tehdy ovládal majetek ve výši 40 miliard korun. Babiš si drží pozici druhého nejbohatšího Čecha.

„Jeho zemědělsko-potravinářský Agrofert je sice aktuálně zaparkovaný ve dvou svěřenských fondech, Babiš ale zůstává jediným příjemcem z nich plynoucích benefitů, proto ho dále řadíme mezi tuzemské miliardáře,“ vysvětlil Forbes k aktuálnímu žebříčku.

Stále z dálky se dívá Babiš na záda nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, jehož majetek přesahuje 310 miliard korun. Babiš těží z tuzemského trhu, posílil jeho byznys v potravinářství. Významným zdrojem příjmů firem bývalého místopředsedy vlády jsou přitom státní zakázky, obchody, ve kterých je účasten stát, případně kde stát určuje podmínky transakcí. Jedná se třeba o známý případ přimíchávání bionafty do paliv. To má na starost společnost Čepro, jejímž jediným akcionářem je ministerstvo financí, které do svého vyhazovu z vlády řídil přímo Babiš, teď ho vede jeho poslanec Ivan Pilný.

Podle posledních údajů nyní Babišovy firmy Preol a Primagra dodávají Čepru 87 % veškeré bionafty. Ještě před několika lety to přitom bylo 50 %. Babišovým „bionaftovým“ společnostem konkurovala v Česku jen ústecká Kratolia, která ukončila provoz po zátahu Daňové kobry, která rovněž spadá pod Babišovo ministerstvo financí.

Andrej Babiš v souvislosti se svým byznysem čelí několika problémům. Předně obvinění z dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů EU, což jsou zvlášť závažné trestné činy, za které může jít do vězení až na deset let. Policisté také prověřují, zda nezneužil podřízenou finanční správu k likvidaci firmy FAU, která překážela Agrofertu. Babiš také čelí vytrvalé kritice za to, že zneužívá svá média k útokům na politické soupeře. Známá je také kauza, kdy se nákupem dluhopisů své firmy vyhnul placení daní.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Štěpán Malát
Štěpán Malát
Další články autora