V posledních dvou dnech můžeme sledovat zvláštní úkaz. Hnutí ANO se pomalu rozdělilo na lidi, kteří mají stud, a pak na ty, co tuto vlastnost civilizovaných lidí zcela postrádají. Tou štěpící otázkou je vládní spolupráce s extremistickým hnutím Tomia Okamury SPD (Svoboda a přímá demokracie).

Testem SPD postupně procházejí všichni Babišovi ministři a poslanci. Pánové Stropnický, Pelikán a Ťok vyjádřili jisté znechucení z představy, že sedí ve vládním křesle díky rasistům a odpůrcům Evropské unie.

Naopak paní ministryně Schillerová a Dostálová ukázaly, že stud je zbytečný přívažek. Ministryně financí řekla, že matematika je jen jedna. Možná neví, že tím dala najevo naprostou absenci morálky. Ale ještě kreativnější je paní ministryně Klára Dostálová. Ta vysvětlila spolupráci s SPD opravdu geniálně. Pravila: „Všechny strany, které zvítězily ve volbách, jsou demokratické.“

Je zvláštní, že všechny autoritářské strany procházejí podobným vývojem. Nejprve se na jejich etablování podílí pár relativně inteligentních lidí, kteří si myslí, že tu jízdu na tygrovi nějak ukočírují a ze svých špatných skutků se nějak vykecají. V druhé fázi je ale jejich strana odvrhne, protože vykazují nadbytečnou dávku samostatného myšlení. Pak se nahoru vždycky dostane sbírka neskutečných troubů, kterým chybí i ty nejzákladnější informace a díky tomu netrpí zbytečným studem.

Člověka napadá, že třeba taková NSDAP se také dostala do parlamentu v demokratických volbách. Podle paní Dostálové by tedy Adolf Hitler předsedal zcela demokratické straně. To by ale byla na paní ministryni už moc složitá úvaha.

Pan Babiš nás chce obšťatnit „vládou odborníků“. Přitom ženský prvek v takové vládě podle něj zjevně představují roztomilé typy buclatých kuchařek ze školní jídelny. Tam jsme je měli rádi, třebaže to vaření rýžového nákypu nestálo za nic. Když ale sedí takové dámy ve vládě, vypovídá to hodně o kompetenci vládní strany. Žádnou slušnou kuchařku ale nenapadne, že by se měla paktovat se stranou, která šíří rasovou nenávist. Takovou nemravnost by hájila jen osoba typu domovní důvěrnice.

Tím prvním, co by mělo být zcela nepřijatelné, je vládní spolupráce s KSČM. A je jedno, že komunisté ve vládě přímo sedět nebudou. Spojenectví se stranou, která zničila tuto zemi a osudy statisíců lidí, je prostě selhání a nic víc. Optikou agenta Státní bezpečnosti je to ale jistě jinak.

Zkombinovat ale vládní většinu v poslanecké sněmovně ještě s hnutím Tomia Okamury, to už je opravdu chucpe. Tato ostuda bude mít evropský rozměr. Bude to obrovská ostuda našeho státu, která nemá v polistopadových dějinách obdoby.

Bude to vláda domovních důvěrnic a nestydatých kariéristů. Máme se na co těšit.

Revue Forum Banner
Pavel Šafr
Pavel Šafr
Šéfredaktor deníku FORUM 24
Další články autora