Začalo to vcelku pochopitelným zájmem Jakuba Jandy z think-tanku Evropské hodnoty, který se na Českou pirátskou stranu obrátil se zcela konkrétním a jasným dotazem:

Garant obranného programu pirátů Giuseppe Maiello ještě v roce 2015 chodil mluvit na proputinovské demonstrace podporující ruskou agresi na Ukrajině. Bude tam chodit dál, případně bude v podobných aktivitách pokračovat ve Sněmovně? Zatím podobnou roli užitečných idiotů plnili primárně komunisté a okamurovci, napsal. Odpověď ale nedostal.

Přesto je zřejmé, že případní voliči by měli mít jasno přinejmenším v tom, zda náhodou nekupují zajíce v pytli. A pokud sami nejsou příznivci Kremlu, tak aby pak po palubě pirátské kocábky nehonili bycha a netloukli se hákem do hlavy nad tím, komu to u všech mořských ďasů hodili. Bylo by tudíž záhodno vědět, jak to Piráti v tak podstatné otázce, jako je postoj k Rusku a Ukrajině, mají.

Nesporným faktem je, že lídr zlínské pirátské kandidátky Giuseppe Maiello přede dvěma lety na demonstracích putinovců řečnil. Jak si akci pochvaluje mladý stalinista soudruh Petr Cvalín, si můžete přečíst na jeho blogu.

Zvlášť fotogalerie v jeho závěru je až dost výmluvná. Skví se v ní profláknutá Putinova „pátá kolona“, každoročně zmiňovaná ve zprávě Bezpečnostní informační služby, mávači georgijevskou stužkou a vlajkami „Novorossije“, provolávači slávy okupantům Ukrajiny. Mezi nimi Tomio Okamura nebo bývalý vojenský lékař Marek Obrtel, zakladatel „Národní domobrany“, který demonstrativně vrátil vyznamenání NATO, ale peníze od toho zlého paktu už mu tak nesmrděly…

Není tedy divu, že se náhle dost lidí ptalo: Co v tak odpudivé partě pohledávají Piráti? Co má tahle strana společného s těžkotonážními putinovci?

Kdo by se ale chtěl kojit nadějí, že to byl jen jakýsi výjimečný předloňský úlet, který se nebude opakovat – což někteří piráti prohlašovali –, byl rázem drsně vyveden z omylu. A to přímo signorem Maiellem, který se aktuálně, začátkem října 2017, dostavil na besedu spolku Hej, občané!

Spolku, který mj. pořádal demonstraci proti Angele Merkelové, kde se svými islamofobními žvásty vystoupil Martin Konvička a zván byl i Tomio Okamura. Spolku, za který mluví Žarko Jovanovič, organizátor „protizápadních“ demonstrací, pilný šiřitel Putinovy slávy a oslavovač „hrdinů Novoruska“ (čti Ruskem vyzbrojovaných separatistů na Ukrajině). Spolku, který má facebookový profil i web nacpaný dezinformačními výplody kremelské propagandy, články zaměřenými proti migrantům a proti Evropské unii. Skvělí přátelé pro Piráty, není-liž pravda?

Kromě Piráta Giuseppa Maiella, toho času ještě garanta obrany, Jovanovič na besedě přivítal například místopředsedu komunistů Josefa Skálu (který přiznal, že úkoloval estébáky a je na svou stranickou práci hrdý) nebo Hynka Blaška, středočeského lídra kandidátky Strany práv občanů, dříve zemanovci (který se uchází o přízeň voličů nenávistnými žvásty o „dobroserech“). Zase výborná společnost pro hrdé a svobodomyslné Piráty, nemyslíte?

A tak jsem se na Giuseppa Maiella s otázkami, na které pořád nikdo neměl odpovědi, obrátila sama. Nejdřív mě odkázal na odpověď, kterou panu Jandovi už dal. A ta zněla:

Jsem garantem obrany a ne mezinárodních vztahů. Tam platí stanovisko Pirátů. Obrana řeší jiné záležitosti. 

Rozumíte tomu někdo? Já tedy ne. Tohle má být odpověď na otázku, zda se on osobně bude dál účastnit akcí proruských spolků a zda v případě, že zasedne v parlamentu, bude v této linii pokračovat?

Po delší vzájemné korespondenci se ale FORUM kýžených odpovědí dočkalo:

Na první otázku, bude-li na demonstrace či besedy Putinovy páté kolony u nás chodit dál, zaznělo verzálkami NE.

A na druhou, bude-li tento směr držet i po případném zvolení: Piráty jsou zajednou, a pochybuji, že bys našla mezi námi putinovce.

Věř, kdo chceš. Vzhledem k již zmíněným skutečnostem bohužel pochybuji spíš o tom, že putinčíci na pirátské palubě nejsou. A právě tak i o tom, že piráti jsou zajedno. Což plyne už jen z toho, že lídr kandidátky ve zlínském kraji něco činí, zatímco jiní členové pirátské strany ostošest vysvětlují poměrně rozladěným lidem, že na kandidátkách zkrátka jsou i „takoví exoti“. Tedy, abych byla přesná, dnes již bývalý garant obrany. Ve chvíli, kdy se o tom začalo moc mluvit, přesně 3. října 2017, Česká pirátská strana Giuseppa Maiella břímě onoho garantování zbavila a shodila ho ze strážního koše.

A nepomohlo ani nejnovější ujišťování, že na akce schvalovačů anexe Krymu a provolávačů slávy „Novorossiji“ chodí proto, že „Pirát se nikoho nebojí“, čili v roli odpůrců. Neexistuje totiž sebemenší důkaz, že by se tam proti postojům českých Putinových přisluhovačů jakkoli vymezili.

A dojem seriózní politické strany nijak neposílilo ani vyjádření, podle něhož prý garant pro obranu stejně není u Pirátů totéž jako jejich potenciální, stínový ministr obrany. Naopak – pocit, že Piráti jsou zmatení amatéři, kteří za sebe nechávají veřejně promlouvat lidi, s jejichž názory se jako strana neztotožňují, a staví si je do čela kandidátek, nebo přímo do čela strany, jako pana Vašíčka s jeho postojem k NATO, bohužel ještě zesílil. A to v tom lepším případě. V tom horším je jejich příklon k putinovské a náckovsko-bolševické politice záměrný a řeči o exotech či údajných odpůrcích jen mlžením a kamufláží.

Bez zajímavosti není ani to, že téhož dne, kdy byl Giuseppe Maiello zbaven postu garanta obrany, vypařil se z facebooku i profil zapáleného komunisty Petra Cvalína, na který kritikové Pirátů houfně poukazovali jako na „důkazní materiál“. Jaká náhodička! Jistě to nebylo proto, že spojení Pirátů se skalními stalinisty, jako je právě mladý soudruh Cvalín, už se profláklo až příliš, začalo být očividné a přetřásalo se už všude možně.

Vědí tedy vůbec nadšení a často mladí voliči „čerstvého větru“, že ve skutečnosti dost možná volí vítr starý a pěkně zasmrádlý?

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner